عوارض و مضرات رابطه جنسی مقعدی چیست؟ خطرات رابطه جنسی از طریق مقعد

رابطه جنسی مقعدی یا رابطه آنال به رابطه­ ای گفته می­شود که در آن دخول آلت جنسی مردانه به مقعد زن صورت می­گیرد. این نوع رابطه از دیرباز تاکنون وجود داشته اما امروزه درمورد رابطه جنسی از مقعد مطالب بسیار زیادی وجود دارد و  تمایل افراد به رابطه جنسی از راه مقعد بیشتر مشاهده می­شود. نکته مهم این است که مقعد  به هیچ وجه عضو مناسبی برای ارتباط جنسی نبوده و ساختار این عضو، برای آمیزش طراحی نشده است پس قطعا دخول از این طریق به مدت طولانی باعث آسیب­های جبران ناپذیری خواهد شد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

علت تمایل افراد به این نوع رابطه چیست؟

علل تمایل به رابطه جنسی از مقعد متفاوت است، به طور مثال احساس فشردگی و فشار اطراف آلت تناسلی مرد در اثر انقباض اسفنکتر خارجی مقعد و پرخونی آن ناحیه، باعث تحریک پذیری شده که برای مرد خوشایند است و البته واژن این توانایی را چندین برابر دارد.  از علل دیگر این است که زوج در دوران عقد، جهت حفظ پرده بکارت ارتباط جنسی از طریق مقعد را انجام می­دهند که متاسفانه علاوه بر آسیب به ناحیه مقعدی باعث بیزاری جنسی خانم نیز می­شود. از موارد دیگر اختلالات جنسی در زنان مثل، ترس از دخول یا وجود انحرافات جنسی مانند: تمایل به ارتباط جنسی از طریق مقعد یا تمایلات مازوخیسمی در فرد می­باشد ولی از شایعترین علل تماشای فیلمهای پورنو و تبلیغات تجاری انواع روابط مقعدی و خشن است.

همچنین از باورهای اشتباه در مورد این نوع رابطه، برجستگی باسن خانم بعد از ارتباط متعدد مقعدی است که این موضوع یک باور کاملا اشتباه است.

بارداری در رابطه مقعدی

درنظر داشته باشید باروری از راه مقعد یک باور کاملا غلط و اشتباه است و داشتن رابطه جنسی مقعدی حتی با تخلیه مایع منی داخل مقعد و انتهای روده‌ها منجر به باروری نخواهد شد. در برخی موارد رابطه از پشت به معنای دخول در مقعد نبوده و آلت تناسلی مرد (اشتباها و یا تعمدا) در نزدیکی واژن قرار می‌گیرد که در این حالت اگر مایع منی بر روی دهانه واژن ریخته شود و باتوجه به حرکت اسپرم­ها، این احتمال وجود دارد که برخی از اسپرم‌ها از طریق دیواره‌های اطراف واژن خود را وارد مجرای واژن کنند و منجر به باروری خانم شود. البته این احتمال بسیار پایین بوده و شرایط بسیار ویژه ­ای می­خواهد ولی از لحاظ علمی شدنی است.

عوارض رابطه مقعدی

ناحیه مقعد جهت دفع مدفوع به سیستم اعصاب، رگهای خونی و اسفنکترهایی مجهز شده است که آسیب به هر جزء از این اعضا باعث بی­اختیاری در دفع گاز و مدفوع، همچنین باعث ایجاد شقاق و بواسیر، خونریزی دهنده و دردناک خواهد شد و همچنین در صورت ابتلا افراد به بیماریهای مسری مثل ایدز و هپاتیت انتقال از این صورت امکان پذیر است و از آنجائی که، محل دفع مدفوع می­باشد احتمال ابتلا به عفونتهای دیگر نیز از راه مقعد امکان پذیر می­باشد. همچنین دیواره داخلی روده بزرگ قابلیت جذب مستقیم مواد و انتقال مستقیم آن به خون را دارد که در واقع همین ویژگی باعث جذب غذا به بدن میشود و این موضوع در جهت انتقال بیماری­ها نیز صادق است. در ادامه برخی از عوارض برقراری رابطه مقعدی عنوان میکنم:

 • خونریزی

درصورتی که رابطه جنسی از مقعد بصورت داعم و طولانی مدت باشد و همچنین اگر شرایط صحیح این کار انجام نشود، بدلیل وجود مویرگهای ریز در آن ناحیه و پارگی آنها، خونریزی اتفاق خواهد افتاد که میزان آن متناسب با شدت جراحت میتواند کم و یا زیاد باشد.

 • انتقال ویروس HIV و بیماری ایدز

باتوجه به پارگی مویرگ­ها و خونریزی در رابطه جنسی مقعدی و همچنین قابلیت جذب مواد توسط روده بزرگ (قسمت داخلی مقعد)، احتمال انتقال بیماری ایدز از این طریق بسیار افزایش می­یابد. برای جلوگیری از این اتفاق، در رابطه­ ی مقعدی می­بایستی حتما از کاندوم استفاده کنید.

 • سرطان مقعد

برخی تحقیقات صورت گرفته درخصوص سرطان مقعد نشان میدهد که احتمال ابتلا به سرطان مقعد در افرادی که بصورت داعمی رابطه جنسی مقعدی برقرار می­کنند، بیشتر خواهد بود.

 • درد

درد شدید از دیگر مشکلات آمیزش مقعدی است. ماهیت مقعد برای دفع مدفوع بوده و عضلات این ناحیه تمایل به بازشدن به سمت بیرون و دفع را دارند و برای ورود شی به داخل آن خلق نشده­اند، لذا ورود آلت فی نفسه درد آور خواهد بود.

 • بیماریهای عفونی

این ناحیه براساس توضیحات قبلی امکان انتقال غفونت را بیشتر می­کند این بیماری­ها مخصوصا درحالتی كه پس از آمیزش مقعدی و قبل از شستشوی كامل طرفین رابطه جنسی از واژینال انجام شود، بیشتر خواهد شد.

در وبلاگ الوکاندوم بخوانید: روش های درمان و پیشگیری از عفونت واژن

 • آسیب به مقعد

گیرنده‌هایی که در مقعد هستند بسیار حساس هستند و برای همین به محض اینکه مدفوع وارد انتهای رکتوم می‌شود فرد احساس می‌کند باید دستشویی برود. این گیرنده‌ها به حدی حساس هستند که فرد تفاوت وجود گاز و مدفوع را می‌فهمد، یعنی فقط کشش نیست که اینها را از هم تفکیک میکند. در این حالت به این ناحیه آسیب زده می­شود.

 • بی اختیاری مدفوع

برقراری رابطه جنسی مقعدی به صورت مداوم آسیب­هایی را به عضلات حلقوی که وظیفه کنترل مقعد را بر عهده دارند وارد می سازد که از جمله پیامدهای آن میتوان آسیب به عضله اسفنگتر و بی­اختیاری در کنترل مدفوع اشاره کرد.

بیشتر بخوانیم: بارداری با رابطه مقعدی، یک سوال پر تکرار

احکام شرعی در خصوص رابطه مقعدی

این نوع رابطه از نظر اسلام مکروه است و برقراری این رابطه مستلزم رضایت خانم می­باشد. باتوجه به آسیب رسانی به بدن در طی برقراری این نوع رابطه، از نظر اسلام صحیح نیست. در ادامه نظر برخی از مراجع را اعلام میکنیم:

 • احتیاط واجب ترک آن است، مطلقا و میتواند امتناع بورزد و در این صورت مستحق نفقه است (بهجت و خویی)
 • بنابر احتیاط واجب وطی در دیر زن جایز نیست و احتیاطا کفاره هم دارد (بهجت)
 • اگر طرفین هر دو رضایت داشته باشند و با میل انجام شود مانعی ندارد اما رابطه از راه مقعد بنابر احتیاط واجب جایز نیست. (بهجت و تبریزی)

 

روش صحیح انجام رابطه مقعدی

لازم به تاکید است که توصیه­ای به انجام این رابطه نمی­شود و این نوع رابطه از منظر پزشکی، شرعی و بهداشتی صحیح نیست و توصیه نمی­شود ولی چنانچه این رابطه برقرار شد می­بایست موارد زیر در نظر گرفته شود؛

 • استفاده از کاندوم

برای جلوگیری از انتقال بیماری و عفونت­ها حتما می­بایستی در این رابطه از کاندوم استفاده کنید. کاندوم­های نازک به جهت انتقال حس بیشتر به طرفین برای رابطه مقعدی مناسب می­باشند. به عنوان مثال کاندوم­های زنون، فوق العاده نازک و حساس کاپوت و کاندوم ضد قارچ و باکتری کدکس.

 • استفاده از لوبریکانت

لوبریکانت روان­کننده­ ای است که در مقالات قبلی به تفصیل به توضیح درباره­ی آن پرداخته ­ایم، باتوجه به توضیحات قبلی لوبریکانت­های پایه آب برای این نوع رابطه مناسب هستند و نباید از لوبریکانت­های روغنی استفاده کنید زیرا شرایط را برای تغذیه باکتری­ها فراهم میکند. در هر حال در رابطه مقعدی استفاده از لوبریکانت بسیار ضروری است و از آسیب دیواره مقعد و کاهش درد بشدت جلوگیری می­کند. نکته­ ی مهم دیگر در این زمینه استفاده نکردن از لوبریکانت تاخیری برای مقعد است. در حالت کلی بی­حس کردن مقعد به وسیله ­ی ژل، اسپری و کرم بمنظور کاهش درد بسیار اشتباه است زیرا درد بیان کننده­ ی پارگی بافت است و در صورت بی­حس شدن عدم اطلاع از فشار بیش از حد منجر به افزایش آسیب بافت مقعد می­شود.

 • ماساژ باسن

جهت آماده سازی فرد قبل از ارتباط بسیار ضروری است که ماساژ ناحیه مقعد صورت گیرد و دخول مرحله­ ای باشد؛  بهترین راه این است که قبل از دخول از تکنیک انگشت­کاری (فینگرینگ) مقعد استفاده کنید. ابتدا باید عضلات ناحیه مقعد با ماساژ شل شوند و آمادگی ورود داشته باشند.

در همه حال مراقب واکنش همسرتان باشید، و با کوچکترین حالت ناراحتی و دلخوری او، از ادامه باز ایستید. توصیه می شود همزمان با این کار نقاط حساس همسرتان را ماساژ دهید؛ این کار به راحتی او کمک می­کند. همچنین تکرار این رابطه با فاصله­ های طولانی انجام شود و در صورت آسیب، خونریزی و درد شدید فرد باید به پزشک مراجعه نماید. در هیچ شرایطی اقدام به ارتباط جنسی به اجبار از ناحیه مقعد صورت نگیرد و توجه به بهداشت و سلامت ناحیه بسیار مهم است.

alocondom
دیدگاه کاربران 34 دیدگاه
 • M 29 تیر 1399 / 4:13 ق.ظ

  باسلام خدمت شما
  سوالم اینه ایا اگر با دختر باکره رابطه مقعدی داشته وجود داشته باشد
  و مایع منی داخل مقعد ریخته شود بدون اینکه بیرون بیاد و پس از رابطه شست شو مقعد صورت گیرد
  وزمان ۲ روز گذشته از پریودی باشد
  احتمال بارداری وجود دارد ؟ یا خیر
  و اینکه راهکار جلوکیری که مانع از بارداری شود جیست ؟

  • pour4 29 تیر 1399 / 2:51 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   مقعد راهی به رحم ندارد و اگر منی بر روی واژن نریخته باشد امکان بارداری از این طریق وجود ندارد.
   گاهی استرس موجب تاخیر در پریود میشود، برای احتیاط میتونید از قرض اورژانسی استفاده کنید که در داروخانه موجود است. اما باید تا ۳ روز اول مصرف شود.
   در کل رابطه مقعدی بخاطر ایجاد بیماری‌های گوناگون توصیه نمیشود

  • کاربر مهربان 29 مهر 1399 / 9:08 ب.ظ

   سلام خیر امکان حاملگی در این صورت وجود ندارد و این باوری کاملا اشتباست

 • Zahra 16 آذر 1399 / 2:37 ق.ظ

  سلام سوالم این بود که بعد از رابطه مقعدی ریختن منی در واژن چه عوارضی دارد؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:47 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   در هر مدل رابطه ای اگر بهداشت رعایت نشود امکان ایجاد بیماری های مقاربتی وجود دارد.
   بهتر است از کاندوم استفاده کنید

 • zeinmhi 4 دی 1399 / 1:22 ق.ظ

  سلام با همسرم(عقدی) رابطه داشتم از طریق مقعد و ایشون آب منی خودشون رو داخل مقعد ریختن
  امکان حامله شدن وجود داره؟! همسرم میگه که حواسش بود اطراف واژن نریزه ولی من خیلی استرس دارم
  دو روز هم از زمان پریودیم گذشته!

  • pour4 10 دی 1399 / 10:41 ق.ظ

   سلام
   اگر اسپرم از طریق واژن وارد نشود امکان بارداری وجود ندارد.
   احتمال بارداری از پشت در صورتی که مقعد زن سالم باشد صفر است. هیچ احتمالی وجود ندارد که اسپرم در راست‌روده زنده بماند و از آن خارج شده و از راه پرینه وارد واژن شود.

 • ناشناس 2 بهمن 1399 / 8:49 ب.ظ

  سلام اگر کسی رابطه بدون دخول داشته باشه اگر مایع منی کسی در داخل مقعد بریزد باعث ایدز میشو؟

 • سهداب 19 فروردین 1400 / 3:57 ق.ظ

  هیچ مشکلی پیش نمیاد تا میتونین عشق و حال کنین

 • فاطمه دریکوندی 4 اردیبهشت 1400 / 2:10 ق.ظ

  سلام من با دست پسرم رابطه معقدی داشتم ولی معقدم خیلی گشاد شده باید چکارکنم که معقدم تنگ بشه لطفا اگه میشه بهم بگید ممنون میشم.

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:46 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   شما می تونید از ژل های تنگ کننده استفاده نمایید

 • Dina 9 اردیبهشت 1400 / 7:13 ب.ظ

  سلام اگه یکم آب منی ریخته باشه توش امکان بارداری هست؟
  لطفا جواب بدید

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:45 ب.ظ

   سلام بله امکانش هست.البته به زمان تخمک گذاری هم بستگی داره

 • Sbko 30 اردیبهشت 1400 / 6:57 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من دو هفته پیش رابطه مقعدی با پارتنرم داشتم و آب منی خودش رو داخل معقد ریختن بعد از اون من تغییر حالت تویه مدفوعم میبینم چون قبلش من دچار یبوست بودم الان همراه با مدفوعم همیشه یه قسمت که مدفوعم به شکل اسهال و آبه…. از چه قرص‌ باید استفاده کنم تا درست شه چون شک کردم

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:44 ب.ظ

   سلام بهتر برای حفظ سلامتتون از دکتر مشورت بگیرید

 • Mah 15 خرداد 1400 / 3:28 ق.ظ

  سلام

  میخواستم بدونم اگه هنگام سکس حواسمون نباشه و اب منی رو داخل واژن بریزیم امکان بارداری وجود داره؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:42 ب.ظ

   سلام بله امکانش هست
   بهتر که همیشه از کاندوم استفاده کنید

 • Maryam 30 خرداد 1400 / 5:48 ب.ظ

  سلام
  اگر همسرم
  آب منی خودشون رو بریزن توی مقعد ایا این درسته ک مقعد بزرگ میشه؟؟
  بعد اگه بریزه تو مقعد حامله نمیشیم؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:43 ب.ظ

   سلام خیر حامله نمیشید

 • pari 31 خرداد 1400 / 8:18 ب.ظ

  ایا ریختن منی در مقعد باعث تغییر هورمون میشود و باعث بالا رفتت هورمون مردانه میشود ؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:48 ب.ظ

   سلام تغییری در هورومون مردانه ایجاد نمی شود ولی برای بعضی از آقایان تحریک پذیر تر می باشد این نوع رابطه

 • هاجر 8 شهریور 1400 / 3:29 ب.ظ

  اگه مایع منی از مقعد خارج بشه و چند دقیقه بعد با دستمال پاکش کنن و بعد حمام برن و با فاصله ۴ یا ۵ ساعت بعد ار رابطه قرص اورژانسی دوتا به صورت همزمان بخورن ایا بازم امکان بارداری هست؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:50 ب.ظ

   سلام درصورت خوردن قرص اورژانسی شانس بارداری کمتر می شود ولی از بین نمی رود

 • raha 24 مهر 1400 / 9:43 ب.ظ

  من با دوس پسرم از پشت رابطه داشتم ابشو ریخت کمی واژگونم منم با دسمال پاک کردم بعد چند ساعتم با اب شستم امکان بارداری هس؟

  • سروناز اسماعیلی 1 آبان 1400 / 3:49 ب.ظ

   سلام بارداری از طریق رابطه مقعدی امکان پذیر نیست

 • دانیال 22 آبان 1400 / 2:06 ب.ظ

  اینقدر روش و راه هایی برای لذت بردن هست که خیلی از اقایان هم تحریک کنندست اون ناحیه مقعد-
  درضمن برای روش صحبح اولین کار قبل از شروع رابطه از پشت اینه که تخلیه یا توشویی و یا به اصطلاح خارجی ها anal douching داشته باشید 🙂

 • علیرضا 14 آذر 1400 / 3:32 ب.ظ

  با سلام
  من با نامزدم الان دو ساله که رابطه مقعدی داریم
  حتی چند بار هم باعث پارگی مقعد و خونریزی شده

  حالا سوال من اینه اگه هر دو طرف سالم باشن آیا احتمال آلوده شدن به ویروس HIV هست یا خیر؟
  برای آلوده شدن به این ویروس باید حتما یک نفر از دو طرف حتما آلوده باشند یا اگه سالم هم باشند احتمال آلوده شدن هم هست؟

  • الو کاندوم 14 آذر 1400 / 4:15 ب.ظ

   سلام ویروس HIV در صورتی انتقال پیدا می کند که یکی از طرفین این ویروس را داشته باشند

 • علی 11 بهمن 1400 / 4:12 ق.ظ

  سلام. این واقعیت داره که اگر منی وارد مقعد بشه میتونه طرف رو فلج‌کنه؟

  • الوکاندوم 11 بهمن 1400 / 4:21 ب.ظ

   خیر

 • H 16 بهمن 1400 / 2:09 ب.ظ

  سلام من یک جنس مذکر هستم چند سال پیش با خودم از طریق شئی بیرونی که مثل آلت مرد میمونه داخل مقعدم کردم و چندین بار این کار را تکرار کردم و الان نزدیک به ۲ سال هستش که وقتی خود ارزای میکنم قشنگ تخلیه نمیشم و احساس میکنم در مقعدم باد میکنه و اینکه انگار بخشی از معنی من در مقعدم جمع میشه و گاهی اوقات خونریزی از مقعدم دارم و یا مایع معنی من خورد خورد میاد بیرون وبوی بدی میده آیا امکانش هست که لوله آب معنی که از مقعدم شئی که داخلش کردم آسیب دیده باشه و از آنجا منی من به مقعدم منتقل بشه

  • الوکاندوم 16 بهمن 1400 / 2:45 ب.ظ

   سلام حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • احمد 11 اسفند 1400 / 1:41 ق.ظ

  سلام.
  آیا اگر آب منی در مقعد تخلیه بشه باعث ایجاد کِرم میشه؟
  در رابطه با این موضوع بسیار حرف ها شنیدم.
  ممنونم راهنمایی بفرماید. تشکر.

  • الوکاندوم 14 اسفند 1400 / 10:08 ق.ظ

   سلام، با توجه به اینکه این عضو جنسی به نسبت واژن حالت ارتجاعی کمتری دارد، باعث می شود تا خطر خراش برداشتن و همچنین خونریزی از این ناحیه به نسبت واژن بسیار بیشتر باشد.

   به همین دلیل خراش ها و خونریزی های ایجاد شده در مقعد می تواند ناحیه ای برای عفونت و رشد انواع باکتری ها و قارچ ها به حساب بیاید. پس خطر عفونت مقعدی و عوارض پیش روی آن را قبل از انتخاب این رابطه در نظر بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.