اس تی دی به چه معناست؟

اس تی دی

اس تی دی به در واقع اصطلاح برای اشاره به عفونت هایی است که از راه جنسی منتقل می شوند و مخفف sexually transmitted disease است. در واقع باید بدانیم که بسیاری از عفونت ها به سادگی از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی و یا دهانی محافظت نشده می تواند منتقل شود.

علایم بیماری عفونی مقاربتی یا اس تی دی در مردان:

معمولا علایم این بیماری های اس تی دی (STD) در مردان به صورت آشکار تری پیدا می شوند، از جمله این علایم می توان به موارد زیر ا

 • داشتن درد در زمان رابطه جنسی یا ادرار
 • دیدن زخم یا زائده در اطراف آلت تناسلی، بیضه ها، مقعد، باسن، ران یا دهان
 • ترشحات غیرمعمول یا خونریزی از ناحیه تناسلی
 • بیضه های دردناک یا متورم

 

فراموش نکنیم که اس تی دی در بسیاری از موارد علایم خاصی به دنبال ندارد و مطمئن ترین راه برای دچار نشدن به آن ها استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی است.

 

نشانه های اس تی دی در خانم ها:

همانطور که در بالا گفتیم ممکن است شما بدون هیچ علایمی دچار اس تی دی شده باشید، اما در صورتی که علایم زیر را داشته باشید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

 

 • مشاهده زخم یا زائده در اطراف واژن، مقعد، باسن، ران یا دهان
 • ترشحات غیرمعمول یا خونریزی از واژن
 • خارش داخل یا اطراف واژن

 

انواع بیماری های مقاربتی (STD)

برای اینکه بیشتر با مفهوم اس تی دی آشنا شویم باید به سراغ مشهور ترین بیماری های این رده برویم، چرا که عفونت های گوناگونی در این رده قرار میگیرند.

 

کلامیدیا یکی از شایع ترین بیماری های اس تی دی

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. بسیاری از افراد مبتلا به کلامیدیا علائم قابل توجهی ندارند. در صورت بروز علائم، این ها اغلب شامل موارد زیر هستند:

 •  داشتن درد در  طول رابطه جنسی یا در زمان ادرار کردن
 • دیدن ترشحات سبز یا زرد از آلت تناسلی مردانه یا واژن
 • درد در ناحیه زیر شکم

در صورتی که کلامیدیا درمان نشود ممکن است، منجر به بیماری های خطرناک تری همچون عفونت ادراری، التهابات لگن و حتی ناباروری شود.

از مشکلات جدی که بیماری های اس تی دی به همراه دارند این است که در بسیاری از موارد می توانند در صورت باردار بودن مادر مبتلا به کودک در حین تولد منتقل شود. در مورد کلامیدیا خطر کوری نوزاد، و عفونت های مربوط به چشم جدی است.

HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که پیش از این به آن پرداخته بودیم،   می تواند از طریق تماس پوست به پوست یا تماس جنسی از یک شخص به شخص دیگر انتقال پیدا کند. انواع  مختلفی از این ویروس به نوان یک اس تی دی وجود دارد که برخی خطرناک تر موارد دیگر هستند. شایع ترین علامت HPV زگیل های دستگاه تناسلی، دهان یا گلو هستند.

 

سیفیلیس یکی دیگر از بیماری های عفونت جنسی یا اس تی دی

این مورد از باکتری های عفونی معمولا در مراحل اولیه به سادگی قابل تشخیص نیست اما اولین علامت مربوط به آن اغلب زخم گرد کوچکی است که به عنوان یک شانکر شناخته می شود.

هرچند که سیفیلیس میتواند درد به همراه نداشته باشد اما شدیدا عفونی است.

علائم  دیگر این بیماری موارد زیر است:

 • خستگی
 • تب
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • کاهش وزن
 • ریزش مو

در صورتی که این بیماری که در ردیف بیماری های اس تی دی قرار میگیرد به موقع درمان نشود می تواند عوارض جبران ناپذیری از جمله از دست رفتن بینایی، از دست رفتن شنوایی، حافظه و حتی بروز مشکلات روانی و مرگ را به دنبال داشت باشد.

در حال حاضر به دلیل کشنده بودن این بیماری برای نوزادان در هنگام تولد مادران باردار به لحاظ سیفیلیس غربال می شوند.

ایدز

ایدز احتمالا مشهورترین بیماری اس تی دی است که  می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند، در حقیقت ویروس ای آی وی  HIV  در سومین مرحله خود به بیماری ایدز بدل می شود، اما خوشبختانه در حال حاضر با وجود پیشرفت ها و درمان هایی که در سال های اخیر برای این بیماری کشف شده است، از میان مبتلایان به ویروس اچ ای وی تعداد کمی هستند که مرحله ایدز را تجربه می کنند.

هرچند هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما روش های درمانی می تواند تا اندازه زیادی یک زندگی عادی برای مبتلایان به ارمغان بیاورد.

بد نیست بدانید امروزه مبتلایان به HIV حتی میتوانند رابطه جنسی داشته باشند و شریک جنسی خود را بیمار نکنند.

 

سوزاک

یکی دیگر از بیماری های مقاربتی باکتریایی سوزاک است.

بسیاری از مبتلایان به این دست از اس تی دی  علایمی ندارند. برخی به موارد زیر به عنوان علایم سوزاک اشاره کرده اند:

 • ترشح سفید، زرد، بژ یا سبز رنگ از آلت تناسلی مردانه یا واژن
 • تکرر ادرار بیش از حد معمول
 • خارش اطراف دستگاه تناسلی
 • گلو درد

سوزاک اغلب به وسلیه آنتی بیوتیک قابل درمان است.

تبخال

تبخال مخفف شده ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است. HSV-1 و HSV-2 دو سویه اصلی یک ویروس جنسی یا اس تی دی هستند. تبخال تناسلی بسیار شایع است.

شایع ترین علامت تبخال، زخم های تاول دار است. در موارد تبخال دستگاه تناسلی، این زخم ها در داخل یا اطراف دستگاه تناسلی ایجاد می شوند. در تبخال دهانی، آن ها در دهان یا اطراف آن ایجاد می شود.

هنوز درمانی برای تبخال وجود ندارد. اما داروهایی برای کمک به کنترل شیوع و کاهش درد زخم تبخال در دسترس است. همچنین این داروها می توانند احتمال انتقال تبخال به شریک جنسی فرد را کاهش دهند.

رعایت بهداشت و  اقدامات جنسی ایمن به ویژه استفاده از کاندوم  می تواند در داشتن زندگی سالم با تبخال به فرد کمک کند و دیگران را در برابر ویروس محافظت کند.

سایر ای تی دی ها:

بیماری های مقاربتی دیگری که کمتر شیوع دارند:

 • شانکروئید
 • لنفوگرانولوما ونروم
 • گرانولوم مغبنی (اینگوینال)
 • مولوسکوم کانتوژیوزوم (زگیل آبکی)
 • گال

بیماری های مقاربتی ناشی از رابطه جنسی دهانی هم می شوند!

رابطه جنسی واژینال و مقعدی تنها راه شیوع اس تی دی ها  نیست. این بیماری ها ممکن است از طریق رابطه جنسی دهانی هم انتقال پیدا کند. در واقع این بیماری ها از دستگاه تناسلی افراد به دهان یا گلو یک شخص دیگر راه پیدا میکند.

 

را های تشخیص اس تی دی ها:

این دست از عفونت ها را اغلب از طریق علایم تشخیص نمی دهد. بلکه در صورتی که شما به دلیل داشتن رابطه محافظت نشده یا ارتباط با فرد مبتلا مشکوک به بیماری باشید باید آزمایشاتی برای بررسی انجام دهید.

مراکز بهداشت با استفاده از آزمایش ادرار یا آزمایش خون، اکثر بیماریهای مقاربتی و اس تی دی را تشخیص دهند. آن ها ممکن است با کمک سواب از دستگاه تناسلی فرد نمونه بگیرند. همچنین در صورت وجود زخم ممکن است از آن ها نیز نمونه برداری کنند.

درمان انواع بیماری های اس تی دی

درمان این بیماری ها بنابر نوع عفونت یا ویروس می تواند متفاوت باشد.اما قطعا زمان اقدام به درمان می توان در بازیابی سلامت و همینطور جلوگیری از گسترش آن اهمیت ویژه ای دارد. نباید فراموش کنیم که یک اقدام به موقع حتی میتواند زندگی جنسی شما را حفظ کند.

A birth control pill, a mosquito, an open mouth, a condom, and a bacteria or virus.

 

بیماری مقاربتی باکتریایی

معمولاً آنتی بیوتیک ها به راحتی می توانند  در این نوع اس تی دی ها عفونت های باکتریایی را درمان کنند.

بیماری مقاربتی ویروسی

آنتی بیوتیک ها قادر به درمان بیماری های مقاربتی نیستند. با اینکه بیشتر عفونت های ویروسی هیچ درمانی ندارند، اما برخی از آنها می توانند به خودی خود از بین بروند و در بسیاری از موارد، گزینه های درمانی برای تسکین علائم و کاهش خطر انتقال وجود دارد.

سایر بیماری های اس تی دی

برخی از اس تی دی ها ارتباطی به باکتری و ویروسی ندارد . بلکه آن ها می توانند از عوارض موجودات دیگری باشند. مانند:

 • شپش های ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس
 • گال

برای این نوع  بیماری ها اغلب داروهای خوراکی و موضعی مناسبی ساخته شده است.

پیشگیری از ابتلا

اگر می خواهید از هر بیماری جنسی در امان بیمانید، مطمئن ترین راه نداشتن رابطه است! اما از آن جا که این راه به نظر منطقی نمی آید، رعایت نکات بهداشتی و استفاده از کاندوم بهترین و امن ترین راه داشتن رابطه خواهد بود.

استفاده صحیح از کاندوم حفاظت مؤثری در برابر بسیاری از بیماری های مقاربتی ایجاد می کند. استفاده از کاندوم در رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی برای ایجاد محافظت بهینه ضروری است. محافظ های دندان نیز می توانند در هنگام رابطه جنسی از دهان محافظت کنند.

کاندوم ها عموماً در پیشگیری از بیماری هایی که از طریق مایعاتی مانند مایع منی یا خون انتشار می یابند، مؤثر هستند، اما نمی توانند حفاظت کاملی در برابر بیماری هایی که از راه تماس پوست به پوست گسترش می یابند، فراهم کنند. در صورت عدم پوشش ناحیه آلوده پوست توسط کاندوم، احتمال گرفتن بیماری یا انتقال آن به شریک جنسی فرد وجود دارد.

شما می توانید انواع کاندوم و دیگر وسایل مربوط به رابطه جنسی را به سادگی از طریق وبسایت الو کاندوم تهیه کنید.

از صحبت نترسید

قبل از برقراری رابطه جنسی با فرد جدید، در میان گذاشتن سابقه ی جنسی خود دارای اهمیت است. همچنین هر دو نفر باید از نظر بیماری های مقاربتی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مورد غربالگری قرار گیرند. از آنجا که این بیماری ها معمولاً فاقد هرگونه علامتی هستند، تنها روش برای اطمینان از وجود این بیماری ها آزمایش است.

همچنین تزریق واکسن اچ پی وی و هپاتیت ب نیز یکی از راه های کاهش خطر ابتلا به بیماری های جنسی است.

 

الوکاندوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.