لابیا پلاستی و مزایا و معایب آن

لابیا پلاستی

لابیا پلاستی (labiaplasty) نوعی عمل جراحی زیبایی تغییر ظاهر لبه های بیرونی و داخلی واژن بانوان است. امروزه بسیاری از بانوان اغلب برای کاهش طول لبه های داخلی به سراغ لابیاپلاستی می روند هرچند که این عمل می تواند به نوعی نشان از شرم از بدن باشد. اما در هر صورت در حال حاضر تعداد زیادی از افراد به سراغ عمل می روند.

حالا باید به این سوال پاسخ دهیم لابیا چیست و چه انواعی دارد:

لابیا ماژور: لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. که وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس را بر عهده دارد.
لابیا مینور یا لابیا داخلی: دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

دلایل انجام عمل لابیا پلاستی در بانوان

همانطور که بالاتر هم گفتیم شکل واژن هر زن می تواند با زن دیگر متفاوت باشد و هیچ متر و معیاری برای زیبایی آن وجود ندارد اما گاهی دلایلی به غیر از زیبایی هم می تواند علت انجام عمل لابیاپلاستی باشد، دلایلی مانند:

 • درد در حین رابطه جنسی
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به علت پوست اضافه کلاهک کلیتوریس
 • درد یا ناراحتی درزمان فعالیتی مانند دوچرخه سواری
 • ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ مثل شلوارهای چسبان و جین
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش

 

 

مدت زمان عمل جراحی لابیا پلاستی

یک نکته مهم درمورد انجام چنین عمل جراحی این است که پیش از انجام عمل به خوبی بدانید چه انتظاراتی از جراح دارید و او به صورت کامل نحوه عمل را برای شما توضیح دهد. اغلب عمل لابیاپلاستی به وسیله بی  حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بی هوشی نیست.

مدت زمان این عمل نزدیک به یک ساعت است پس از یک استراحت کوتاه میتوانید از بیمارستان یا کلینیک مرخص شوید.

 

مراقبتهای بعد از عمل لابیا پلاستی

 • در روزهای ابتدایی پس از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است که با قرص های مسکن قابل کنترل است.
 • روز اول پس از عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی برای کاهش درد و تورم به شما کمک میکند.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 • بیشتر بیماران در کمتر از یک هفته به سر کار و فعالیت های عادی روزمره خود بر می گردند.
 • از تمرینات ورزشی که به طور مستقیم موجب وارد آمدن فشار و سایش به ناحیه تناسلی می شوند (دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره) تا خوب شدن کامل خودداری کنید.
 • فعالیت جنسی را می توان 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی از سر گرفت اما بیشتر زنان برای جلوگیری از باز شدن زخم ترجیح می دهند که 6 تا 8 هفته صبر کنند.

بیشتر بخوانیم: از عمل لابیاپلاستی چه می دانید؟

 

چه کسانی نباید عمل لابیا پلاستی را انجام دهند ؟

با توجه به این امر که جراحی لابیاپلاستی جزء عمل های زیبایی به شمار میرود.  به غیر از برخی موارد خاص، برای خانم ها منعی وجود ندارد. ولی در برخی شرایط عمل لابیاپلاستی را پیشنهاد نمیکنیم و بهتر است از انجام این عمل خودداری کنند یا انجام این عمل را به زمان دیگری موکول نمایند .

 • خانم های باردار: دوران بارداری زمان مناسبی جهت انجام جراحی لابیاپلاستی نیست. زیرا لابیاپلاستی تحت بی حسی عمومی انجام میشود و ممکن است عوارضی را برای سلامت جنین همراه داشته باشد. همچنین به دلیل تغییرات هورمونی اندازه لابیاها تغییر میکند.
 • خانم های دچار زگیل یا تبخال تناسلی: به این دسته از افراد که دچار زگیل تناسلی هستند شدیدا توصیه میشود از انجام هر گونه عمل زیبایی بر روی واژن خودداری کنند.
 • خانم هایی که دارای عفونت و زخم های درون واژنی هستند: اگر جزو افرادی هستید که مبتلا به بیماریهای عفونی دستگاه تناسلی و زخم درون واژنی هستید باید حتما پیش از هر عمل زیبایی به سراغ درمان عفونت خود بروید.

آیا لابیا پلاستی بر روی تحریک پذیری جنسی تاثیر می گذارد؟

درمورد تاثیر گذاری لابیاپلاستی بر روابط جنسی نظرات متفاوت زیادی وجود دارد. هرچند اغلب پزشکان بر این باورند که این عمل هیچ تاثیری بر روی تحریک پذیری ندارد. اما بسیاری از خانم ها در این مورد اعلام کرده اند که این عمل تحریک پذیری آن ها را کاهش داده است. این بار ما به سراغ هر دو طرف این عمل می رویم:

اول، علت افزایش تحریک پذیری با لابیا پلاستی:

موقع برداشتن قسمتهای اضافی لابیا، چین و چروک های اطراف کلیتوریس هم برداشته می شود. برداشتن چینهای این ناحیه، باعث لمس بهتر کلیتوریس و ارگاسم بیشتر در زنان می شود.

کاهش دردهای مقاربتی

خانمهایی که لابیاهای بزرگی دارند، به خاطر بزرگ بودنشان، موقع دخول دچار اصطکاک و سایش بیشتری  و در نتیجه درد بیشتری می شوند، عمل لابیاپلاستی تا اندازه زیادی از این اتفاق جلوگیری می کند اما اگر به راه هایی دیگری برای کاهش درد علاقه دارید می توانید از انواع محصولات جنسی مانند کاندوم ها و ژل های گوناگون استفاده کنید.

کاهش حس جنسی بعد از عمل لابیا پلاستی

مهمترین عصب در ایجاد حس جنسی، عصبی به اسم کودال است که در کلیتوریس قرار دارد. شبکه های پیچیده ای از این عصب نیز تا روی لابیاهای مینور کشیده شده است. آسیب دیدن این عصب منجر به کاهش حس جنسی می شود. به نظر می رسد، مهمترین عامل در کاهش پیدا نکردن حس جنسی پس از عمل انتخاب پزشک مناسب برای لابیاپلاستی است. تا شما بتوانید از سلامت خود و حفظ شادابی رابطه تان پس از انجام عمل اطمینان پیدا کنید.

الوکاندوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.