تن شرمی یا بادی شیم به چه معناست؟

تن شرمی

تن شرمی و شرم از بدن مقوله ای است که از یک علاقه ساده می آید؛ اینکه انسان دوست دارد همیشه بهتر، سریع‌تر و قوی‌تر از دیگران باشد. این علاقه تمایلی طبیعی در افراد است، اما  شوق بهترشدن همیشه رفتاری سلامت نیست و میتواند عوارض جدی برای آینده و سلامت روان ما داشته باشد به ویژه زمانی که ما به سراغ خصوصیات ظاهری خودمان می رویم.

رسانه‌ها معمولاً از شخصیت‌هایی که اضافه‌وزن دارند به‌عنوان ابزارهای سرگرمی در برنامه‌های نمایشی استفاده می‌کنند. این رویه به ساختن شوخی‌های افراطی درباره افراد با وزن بیشتر و ایجاد احساس شدید تردید به خود در این افراد منجر می‌شود. پدیده‌ای که با عنوان «شرم از بدن یا تن شرمی» شناخته می‌شود. تن‌شرمی نوعی عمل یا رفتار با درون‌مایه تحقیر درباره شکل یا اندازه بدن فرد دیگر است. در واقع، این پدیده نوعی رفتار قلدرمآبانه است. که می‌تواند به ضربه‌های شدید احساسی به ‌ویژه در سنین پایین منجر شود.

تن شرمی را اول والدین و خانواده درجه یک مانند ​​خواهر و برادرو به ویژه پارتنر که در این رابطه نقش اساسی دارد. سپس دوستان، دشمنان و همکلاسی‌ها یا حتی خود فرد القا می‌کنند و اغلب در رسانه‌ها نیز به تصویر کشیده می‌شود. نمونه‌های تن شرمی کم نیستند؛ مانند زمانی که کسی می گوید «چرا  چنین لباسی پوشیدهای ؟ اصلاً جذاب و قشنگ نیست» یا «من در مقایسه با او خیلی زشت هستم و هیچ‌وقت کسی پیدا نمی‌شود که مرا دوست داشته باشد».

اظهار نظرهای منفی درباره اندازه یا شکل بدن هر فرد می‌تواند برای روان او بسیار مضر و مخرب بوده و باعث کاهش اعتماد به‌نفس، خشم و حتی  آسیب به خود می شود. در مواردی دیده شده که این مسئله باعث  اختلالات روان به‌ ویژه body dysmorphic disorder یا اختلال بدریخت‌انگاری شود. اختلال بدریخت‌انگاری نوعی اختلال روان است که در آن فرد زمان زیادی را برای نگرانی و تفکر درباره یک مورد کوچک در ظاهر خود صرف می‌کند.

 

شرم از بدن به روش‌های مختلفی ظاهر می‌شود

 • ابراز نارضایتی از ظاهر خود، از طریق قضاوت یا مقایسه با فردی دیگر
 • انتقاد مستقیم از ظاهر فرد دیگر در مقابل وی
 • اظهار نظر درباره ظاهر دیگران بدون اطلاع آن‌ها

 

 

تن شرمی و تاثیر آن در رابطه جنسی

پژوهش ها نشان دادهاست که اغلب زنانی که درگیر مسئله باید شیم یا شرم از بدن هستند، علاقه به داشتن رابطه جنسی ندارند. یا به سختی می توانند یک رابطه لذت بخش را تجربه کنند. به این ترتیب شرم از بدن باعث میشود تا تجربه دردناکی از سکس را داشته باشند.

ذهنیت هایی مانند زیبا نبودن، ناخواستنی بودن و نداشتن ظاهری مناسب و اندام جنسی زیبا از مثال های بادی شیم در رابطه جنسی است. در بسیاری از موارد افرادی که نسبت به بدن خود اعتماد به نفس کافی ندارند. ترجیح می دهند رابطه جنسی را در تاریکی تجربه کنند.

در کنار درمان های ذهنی که برای مقوله شرم از بدن وجود دارد ما به شما پیشنهاد میکنیم تا به صورت تدریجی با بدن خود در رابط جنسی کنار بیاید. استفاده از انواع محصولات جنسی به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به رابطه جنسی داشته باشید. انواع ژل های جنسی می تواند برای جلوگیری از احساس درد و خشکی در رابطه کاهش دهد.

باور اینکه هر بدن به صورت اختصاصی زیباست. آنچه که در شبکه های اجتماعی و رسانه به عنوان اندامی ایده آل به نمایش در می آید صرفا تصویری دستکاری شده برای استفاده های تبلیغاتی است. با بالا بردن اعتماد به نفس شما، می تواند نقشی اساسی در افزایش رضایت جنسی داشته باشد.

شما می توانید در الو کاندوم راه های دیگر بالا بردن رضایت جنسی در دیگر وبلاگ ها بخوانید یا اینکه به سادگی  بهترین کاندوم های موجود در ایران را از این طریق این وبسایت تهیه کنید.

تن شرمی تا چه حد فراگیر است؟

تصویر بدن یا Body Image تصوری است. که هر فرد از فرم بدن خود دارد که لزوماً هم منطبق با واقعیت و منصفانه نیست. بر اساس مطالعات و برآوردها، تقریباً 91 درصد از زنان تصویر بدنی مثبتی ندارند و از بدن خود ناراضی هستند، در نتیجه برای رسیدن به فرم ایده‌آل بدن خود  را مجبور به کارهایی مانند تغییر رژیم غذایی، انجام ورزش های طاقت فرسا و حتی جراحی های زیبایی می کنند.

بد نیست بدانیم که آنچه رسانه ها به عنوان ظاهری ایده و آل و بی نقص به نمایش می گذارند. تنها در 5 درصد زنان به صورت طبیعی وجود دارد.  95 درصد دیگر زنان ممکن است به دلیل وجود تن شرمی به سراغ انواع تلاش ها بروند.

همچنین طبق بررسی‌های آماری، زنان 10 برابر بیشتر از مردان، از اختلالات آنورکسیا (Anorexia) و بولیمیا (Bulimia) ناشی از تن‌شرمی رنج می‌برند.

اختلال آنورکسیا یک اختلال خوردن همراه با اختلال روانی است. فرد از طریق غذا نخوردن، همراه با یا بدون ورزش کردن بیش از حد، سعی می‌کند وزن خود را در پایین‌ترین حالت ممکن نگه دارد. این اختلال می‌تواند منجر به بیماری‌های شدید ناشی از سوء تغذیه شود.

بولیمیا نیز نوع دیگری از اختلال خوردن است.  فرد مبتلا، در بازه زمانی کوتاهی مقدار زیادی غذا و خوراکی می‌خورد. اما پس از آن با ایجاد استفراغ یا اسهال عمدی سعی می‌کند این رفتار را جبران کند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد زنان بیش‌تر از مردان به دنبال جراحی زیبایی هستند و به نظر می آید نقش انواع رسانه در شکل این آمار بی تاثیر نبوده است . یک بررسی نشان داده است.  بیش از 40 درصد از زنان و حدود 20 درصد از مردان اذعان کردند. که تصمیم دارند در آینده جراحی زیبایی انجام بدهند. این آمار با توجه به متغیرهایی مانند جنسیت، سن، وضعیت تأهل و نژاد، نسبتاً ثابت گزارش شده است.

مقابله با تن شرمی

چند قدم ساده و کوتاه اما بسیار حیاتی برای مقابله با تن شرمی وجود دارد:

 • پیام‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی فیلتر و انتخاب کنید
 • به یاد داشته باشید شما چیزی بسیار فراتر از بدن خود هستید
 • به پیام های اشتباه ذهنتان توجه نکنید شما دوست داشتنی هستید
 • به ‌جای خودگویی‌های منفی از جملات تأییدی استفاده کنید
 • وارد اجتماع شوید
 • فعالیت‌هایی را انجام دهیدکه حالتان را بهتر می‌کنند
 • استراحت کنید. این ساده‌ترین راه مقابله با شرم از بدن است
 • بدنی را که در آن هستید کاوش کنید و از آن قدردانی کنید
 • با غذاها دوست شوید

 

کلیدواژه : بدنرضایت جنسی
الوکاندوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.