اختلالات جنسی و زناشویی + راهکارهای درمان

انواع اختلالات جنسی

اختلال جنسی به حالتی گفته می‌شود که شما دچار مشکلی شده‌اید که موجب شده دیگر خواهان برقراری رابطه جنسی نیستید یا از رابطه جنسی خود لذت نمی‌برید. اختلالات جنسی و زناشویی ممکن است در هر زمانی رخ دهند و می‌توانند حالت‌های مختلفی داشته باشند و تنها به اختلال نعوظ یا عدم داشتن میل جنسی محدود نمی‌شوند. اختلال جنسی می‌تواند موجب درد در هنگام دخول، عدم توانایی حفظ حالت نعوظ و مشکل در رسیدن به ارگاسم شود. دلایل بسیار زیادی موجب اختلال جنسی و عدم داشتن میل جنسی در زنان و مردان می‌شود اما با شناسایی علت اصلی مشکل، راه‌های زیادی نیز برای افزایش میل جنسی  و لذت دوباره‌ی شما از رابطه جنسی وجود دارد.

انواع اختلالات جنسی و زناشویی

اختلالات جنسی هم در زنان و هم در مردان به شکل های متفاوتی بروز می کند. در ادامه هر یک را به تفکیک توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

انواع اختلالات جنسی در زنان

اختلالات جنسی در زنان به چند دسته تقسیم می‌شود: درد در حین رابطه جنسی، کاهش میل جنسی، مشکل در تحریک شدن و مشکل در ارگاسم. عوامل مختلفی مانند پایین آمدن سطح هورمون‌ها، ابتلا به برخی بیماری‌ها و سایر عوامل می‌توانند موجب بروز اختلالات جنسی در زنان شوند. برخی از عوامل مهم بروز مشکلات جنسی در زنان عبارت‌اند ز:

خشکی واژن:

خشکی واژن می‌تواند موجب کاهش میل جنسی و تحریک نشدن شود و همچنین خشک بودن واژن باعث درد در حین رابطه جنسی می‌شود. خشک بودن واژن می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی بدن قبل و بعد از یائسگی و یا در حین شیردهی باشد. مشکلات فیزیولوژیکی مانند اضطراب از برقراری رابطه جنسی نیز موجب خشکی واژن می‌شود. پیش‌بینی داشتن رابطه جنسی دردناک به خاطر خشک بودن واژن موجب اضطراب زن و کاهش میل جنسی او می‌شود.

کاهش میل جنسی:

کم بودن میل جنسی نیز می‌تواند به خاطر تغییرات هورمونی در بدن زن باشد. احساس خستگی مفرط، افسردگی و اضطراب نیز موجب کاهش میل جنسی می‌شود. برخی داروهای خاص از جمله داروهای ضدافسردگی نیز عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی دارند.

مشکل ارگاسم:

اختلالات ارگاسم مانند دیر رسیدن به ارگاسم یا نرسیدن به ارگاسم هم در زنان و هم در مردان رخ می‌دهد. مجدداً، داروهای ضدافسردگی در بروز این اختلال نیز مؤثر هستند.

درد در حین رابطه جنسی:

درد در حین رابطه جنسی گاهی دلیل مشخصی مانند خشکی واژن یا اندومتریوز دارد. اما در برخی موارد علت اصلی درد کاملاً مشخص نیست برای مثال ممکن است زن به بیماری ولوودینی (فرج دردناک) یا سندرم وستیبولیتیس (تنگی دهانه واژن) دچار باشد که علت آن ناشناخته است و موجب درد مزمن در واژن و درد در حین دخول می‌شوند. در برخی موارد ممکن است بیمار در حین مقاربت جنسی احساس سوزش نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانیم: اختلال ارگاسم ؛ انواع، علائم، راه حل

انواع اختلالات جنسی در مردان

انواع مشکلات جنسی که ممکن است مردان دچار آن شوند عبارت‌اند از:

اختلال نعوظ:

 • این اختلال می‌تواند بر اثر بیماری‌هایی مانند دیابت و فشارخون بالا یا به خطر اضطراب از برقراری رابطه جنسی ایجاد شود. افسردگی، خستگی مفرط و استرس نیز بر بروز اختلالات نعوظ تأثیرگذار هستند.

اختلال در انزال:

این اختلالات شامل انزال زودرس (انزالی که بسیار سریع اتفاق می‌افتد) و عدم توانایی انزال می‌شود. علل بروز این اختلالات شامل مصرف داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی، اضطراب از داشتن رابطه جنسی، سابقه آسیب‌های جنسی (مانند خیانت شریک جنسی) و داشتن عقاید مذهبی بسیار سخت‌گیرانه می‌شود.

کمبود میل جنسی:

مشکلات فیزیولوژیکی مانند استرس، افسردگی و اضطراب از داشتن رابطه جنسی می‌تواند موجب کاهش میل جنسی یا نداشتن میل جنسی به طور کلی شود.

افسردگی و کاهش میل جنسی

علائم و نشانه‌ها

اختلال جنسی در مردان نشانه‌های مختلفی دارد:

 • انزال زودرس یا دیررس در مردان
 • اختلال نعوظ: عدم توانایی در نعوظ یا حفظ حالت نعوظ
 • درد در هنگام برقراری رابطه جنسی
 • نداشتن یا کاهش میل جنسی
 • علائم مربوط به مشکلات قسمت تحتانی مجرای ادراری

علت بروز مشکلات جنسی چیست؟

اختلال جنسی می‌تواند موقتی یا بلندمدت باشد. علل بروز این اختلالات بسیار متعدد است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن سن بالای 65 سال در مردان
 • سابقه تجاوز جنسی در دوران کودکی
 • خوردن برخی داروهای تجویزی خاص از جمله داروهای ضدافسردگی
 • عدم تعادل هورمونی
 • سوءاستفاده از مواد
 • افسردگی، اضطراب یا دیگر مشکلات فیزیولوژیکی
 • بروز اتفاقات استرس‌زا در زندگی
 • ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند دیابت، بیماری عروق کرونری قلب، فشارخون بالا، آرتروز و آپنه‌ی خواب
 • عفونت‌های واژن
 • آسیب‌دیدگی فیزیکی مانند شکستگی لگن

بیشتر بخوانیم: علل و درمان اختلال نعوظ

چه کسانی دچار اختلالات جنسی می‌شوند؟

در یک کلام، همه‌ی افراد ممکن است دچار این اختلالات شوند. اختلالات جنسی ممکن است در هر فرد با هر سن، جنسیت یا نژاد یا طبقه اجتماعی بروز کنند و در این مورد هیچ استثنا یا تبعیضی وجود ندارد. تمامی افرادی که شریک جنسی دارند ممکن است در مقاربت جنسی و سایر روابط خود دچار مشکل شوند.

یکی دیگر از اختلالات جنسی که مردان و زنان ممکن است به آن دچار شوند، اختلال هویت دوجنسی و یا تراجنسی است. اولین بار در سال 1923 از عبارت دو جنسیتی برای توصیف افرادی استفاده شد که نارضایتی عمیقی از جنسیت بیولوژیکی خود دارند. به اختلال هویت جنسی، ترانس سکسوالیسم هم گفته می‌شود.

مراجعه به پزشک و مشاوره

پزشک در ابتدا شما را معاینه فیزیکی می‌کند. در بسیاری از موارد ممکن است معاینه فیزیکی و تست‌های آزمایشگاهی هیچ جیزی را نشان ندهد. ممکن است پزشک در مورد نژاد، شرایط فرهنگی، مذهبی و پیش زمینه‌های اجتماعی شما سؤال کند چرا که این موارد می‌توانند بر روی میل جنسی،  انتظارات و برخوردهای شما در رابطه‌ی جنسی شما تأثیرگذار باشند. ممکن است پزشک سطح هورمون‌های بدن شما را برسی کند، خصوصاً سطح هورمون تستوسترون که در میل جنسی زنان و مردان تأثیرگذار است.

روش‌های درمانی

امروزه روانشناسان و بسیاری از متخصصین دیگر بر روی درمان مشکلات جنسی و بهبود عملکرد و لذت جنسی افراد کار می‌کنند. آن‌ها برای هر یک از اختلالات و مشکلات جنسی شایع، روش‌های درمانی سودمندی ابداع کرده‌اند:

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی مشکلی بسیار شایع است موجب پریشانی و ناراحتی در رابطه بین طرفین می‌شود. درمان کاهش میل جنسی، به صورت چند مرحله‌ای است. پزشک در ابتدا به بیمار کمک می‌کند که رویکرد منفی خود در مورد رابطه جنسی  را کشف کند و بفهمد که افکار او از کجا نشات می‌گیرند و سپس به شیوه‌ی جدیدی در مورد رابطه جنسی فکر کند. ممکن است درمانگر از بیمار بخواهد که تفکرات خود در مورد رابطه جنسی را ثبت کند و بنویسد، فیلم‌های مربوط به روابط جنسی را تماشا کند و یا در ذهن خود در مورد داشتن رابطه جنسی تصویرسازی کند. درمانگر همچنین سعی می‌کند مشکلاتی که در رابطه بین طرفین وجود دارد حل کند.

بیشتر بخوانیم: علت و علائم اختلال بیزاری جنسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

اختلالات نعوظ

در صورتی که آلت تناسلی به حالت تحریک‌شده درنیاید و نعوظ رخ ندهد، انجام دخول غیرممکن است. اختلالات نعوظ معمولاً بر اثر ترکیبی از مشکلات فیزیکی و فیزیولوژیکی ایجاد می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین دلایل فیزیولوژیکی برای این اختلال، احساس اضطراب بیمار از چگونگی عملکرد جنسی خود است. بعد از اینکه مشکل نعوظ برای اولین بار رخ می‌دهد، مردان این نگرانی را پیدا می‌کنند که این مشکل مجدداً ایجاد شود که این نگرانی و اضطراب موجب تشدید مشکل می‌شود. در درمان این مشکل سعی می‌شود که با منحرف کردن فکر و تمرکز بیمار از دخول در رابطه جنسی، از میزان اضطراب او کاسته شود. برای مردانی که به لحاظ فیزیکی مشکل دارند، انجام دارودرمانی یا استفاده از وسایل کمکی می‌تواند مؤثر باشد.

انزال زودرس

انزال زودرس به حالتی گفته می‌شود که ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی پس از دخول، انزال رخ می‌دهد که این موضوع می‌تواند موجب پریشانی احساسی در فرد شود. هرچند علت اصلی انزال زودرس هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما روش‌های درمانی موجود تقریباً در تمامی موارد مؤثر واقع می‌شوند. درمان این مشکل بیشتر بر آموزش‌های رفتاری به بیمار است. بیمار با کمک گرفتن از شریک جنسی خود  می‌تواند بیاموزد که چگونه حالت تحریک‌شده را برای مدت‌زمان طولانی‌تری حفظ کند.

بیشتر بخوانیم: شایع ترین اختلالات جنسی در زنان

دخول دردناک

دخول دردناک یا دیسپارونی به معنای درد مقطعی یا دائمی آلت تناسلی (هم مردان و هم زنان) در حین دخول است که موجب افسردگی و اضطراب بسیار زیاد و مشکلاتی در روابط بین طرفین می‌شود. در اغلب موارد (خصوصاً در مردان) مشکلی فیزیکی موجب بروز درد می‌شود. یک متخصص اورولوژی یا متخصص زنان می‌تواند مشکلات فیزیکی مربوطه را تشخیص دهد و درمان کند. درمان برای زنان معمولاً شامل تکنیک‌های برای ریلکس کردن واژن می‌شود.

درمان دارویی اختلالات جنسی

درمان‌های مکمل و جایگزین

در صورتی که اختلال جنسی ناشی از کاهش گردش خون، عدم تعادل هورمونی، افسردگی یا اضطراب باشد می‌توان برای درمان آن از روش‌های مکمل و جایگزین بهره برد. حتماً برای این منظور به یک پزشک باتجربه و ماهر مراجعه کنید  و در مورد داروهای گیاهی، مکمل‌ها یا هر داروی دیگری که در حال مصرف آن هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. بسیاری از داروها دارای عوارض جانبی هستند و ممکن است با دیک دیگر تداخل دارویی داشته باشند. اغلب این درمان‌ها هم برای زنان و هم برای مردان هستند مگر این که مستقیماً به این موضوع اشاره شود که آن یک روش درمان خاص برای زنان یا تنها برای مردان است.

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.