ضرورت ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی به دفع باکتری ها از مجرای ادرار کمک می کند و در نتیجه در جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری موثر واقع می شود. مخصوصاً برای زنان یا افرادی که مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند مفید خواهد بود. ادرار کردن پس از رابطه جنسی از بارداری یا عفونت های مقاربتی جلوگیری نمی کند. افراد در صورت مشاهده علائم یو تی آی یا اس تی آی باید به پزشک مراجعه کنند. برخی از افراد ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشند.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

حتما شنیده اید که ادرار کردن باید اولین کار در لیست کارهای پس از رابطه باشد. یکی از آن قوانینی که آشنا به نظر می رسد اما معلوم نیست منبع آن دقیقا چیست. حقیقت این است که اگرچه ادرار کردن بعد از رابطه جنسی به ویژه برای زنان می تواند مفید باشد اما اگر فوراً این کار را انجام ندهید یا احساس دفع ادرار نداشته باشید پایان دنیا نخواهد بود.

متخصصین طب لگن و جراحی ترمیمی زنان می گویند ادرار کردن پس از رابطه جنسی همیشه فایده قطعی برای حفظ سلامتی و فواید پیشگیرانه ندارد. بنابراین چیزی نیست که اکثر پزشکان به ضروری بودن آن تاکید کنند. از طرفی برخی شواهد نشان می دهد که ادرار کردن بعد از رابطه جنسی مضر هم نیست؛ بنابراین اگر با ادرار کردن بعد از رابطه جنسی احساس بهتری دارید نیازی به توقف این کار نیست.

1-پیشگیری از عفونت ها با ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی در ارتباط با پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه مورد توجه قرار می گیرد. اگرچه یافته های مدونی در اینباره وجود ندارد اما برخی مطالعات نشان می دهد ادرار کردن بعد از رابطه جنسی می تواند به دلایلی از جمله ورود باکتری ها به درون کانال ادراری در زنان و مردان مفید واقع شود. عفونت های دستگاه ادراری در زنان بیشتر رخ می دهد یکی از نشانه های عفونت سوزش ادرار در زنان است. بنابراین شیوه خوبی است که همیشه بعد از رابطه جنسی ادرار کنید. به ویژه برای سلامت زنان مفید است. علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر است.

 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • احساس نیاز به دفع مکرر ادرار با وجود دفع مقدار کم ادرار ادرار کدر و بدبو، وجود خون در ادرار
 • احساس فشار یا درد در زیر شکم
 • احساس خستگی، ضعف یا لرزش و گیجی

بیشتر بخوانیم: بعد از رابطه زناشویی چکار کنیم؟ بررسی بایدها و نبایدها

2-چه مدت بعد از رابطه جنسی باید ادرار کرد؟

هیچ زمان توصیه‌ و تایید شده ای برای ادرار کردن پس از رابطه جنسی وجود ندارد. اگرچه برخی منابع پیشنهاد می‌کنند که ظرف سی دقیقه پس از رابطه جنسی ادرار کنید. به طور کلی هر چه افراد بعد از رابطه جنسی زودتر ادرار کنند زودتر می توانند باکتری ها را قبل از حرکت به سمت مجرای ادرار دفع کنند. اگر افراد بعد از رابطه جنسی برای ادرار کردن مشکل دارند نوشیدن یک یا دو لیوان آب می تواند مساله را حل کند. مقدار بیشتر ادرار نیز در دفع باکتری ها موثرتر خواهد بود.

چه مدت بعد از رابطه جنسی باید ادرار کرد

 

بیشتر بخوانیم: سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی ؛ علل + روش های درمان

 

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) عفونتی است که در هر ناحیه ای از سیستم ادراری مانند مثانه، مجرای ادرار یا کلیه ها رخ می دهد. عفونت دستگاه ادراری معمولاً زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری شده و در مثانه شروع به تکثیر کند. اگر سیستم دفاعی طبیعی دستگاه ادراری شما از کار بیفتد باکتری ها می توانند رشد کرده و باعث عفونت شوند.البته برخی برای درمان از دمنوش گیاهی برای عفونت رحم و واژن استفاده می کنند که تاحدی موثر است.

عوامل خطر عفونت ادراری در زنان فعال تر است و در نتیجه UTI در زنان بیشتر رخ می دهد. برخی از موارد خاص که خطر ابتلای زنان به عفونت ادراری را افزایش می دهد عبارتند از

 • آناتومی زنان: مجرای ادرار زنان کوتاه تر از مردان است. این باعث کاهش مسافتی می شود که باکتری ها برای ورود به مثانه باید طی کنند.
 • انواع خاصی از وسایل پیشگیری از بارداری: زنانی که از دیافراگم و یا عوامل اسپرم کش برای کنترل بارداری استفاده می کنند خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهند.
 • فعالیت جنسی: خطر ابتلا به عفونت ادراری در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر از زنان غیر فعال است. اگر شریک جنسی جدیدی داشته باشید خطر شما نیز افزایش می یابد.
 • پساقاعدگی: کاهش سطح هورمون استروژن پس از دوران قاعدگی باعث تغییرات مجاری ادراری می شود و شما را مستعد ابتلا به عفونت می کند.

بیشتر بخوانیم: چرا بهداشت جنسی آقایان مهم است؟

باورهای نادرست درباره ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

باور بر این است که ادرار کردن بعد از رابطه جنسی از بیماری های مقاربتی پیشگیری می کند. اما کارشناسان به طور قطعی ارتباط بین ادرار بعد از سکس و کاهش بیماری های مقاربتی را رد می کنند. افراد با جذب باکتری‌ها در حین مقاربت جنسی به بیماری‌های مقاربتی (عفونت‌های مقاربتی) مبتلا می‌شوند. تخلیه ادرار پس از مقاربت از ورود این باکتری ها به بدن جلوگیری نمی کند. به این دلیل که در افرادی که مقاربت واژینال دارند به طور کلی عفونت ها در خود واژن هستند.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی باعث دفع باکتری ها یا ویروس ها از واژن نمی شود زیرا منفذ ادرار از دهانه واژن جدا است. از طرف دیگر ادرار کردن بعد از رابطه جنسی ظاهرا به دفع باکتری هایی که در حین رابطه جنسی وارد دستگاه ادراری تحتانی شده اند کمک می کند. این منطقی است که در پس چرایی جلوگیری ادرار کردن از ابتلا به UTI  وجود دارد. استفاده از شیوه های جلوگیری از بارداری به عنوان مثال کاندوم، موثرترین روش برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی است.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی و پیشگیری از بارداری

یک نه قطعی نیز به این باور غلط وجود دارد. حتی اگر تنها چند ثانیه بعد از انزال بروید و ادرار کنید باز هم نتیجه نمی گیرید. هنگامی که افراد رابطه جنسی نفوذی دارند انزال در کانال واژن انجام می شود. ادرار از مجرای ادرار بیرون می آید؛ یعنی یک منفذ کاملاً مجزا. بنابراین تخلیه ادرار از مجرای ادرار قادر به خارج کردن اسپرم ها از کانال واژن نخواهد بود.‌

ادرار کردن بر روی هیچ اسپرمی که وارد واژن می شود تأثیری نخواهد داشت. استفاده از نوعی روش پیشگیری از بارداری تنها راه پیشگیری از بارداری در طول رابطه جنسی است. برای جلوگیری مطمئن از بارداری باید از داروهای ضد بارداری تایید شده استفاده کنید که موثرترین آن ها توسط پزشک تجویز می شود. چیزهایی مانند آی یو دی، ایمپلنت ها و قرص های ضد بارداری.

 

بیشتر بخوانیم: آیا درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسی‌ در زنان طبیعی است؟

 

روش های پیشگیری از عفونت ادراری

 • نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز برای اطمینان از خروج منظم باکتری ها از مجرای ادرار
 • دفع ادرار در هر زمانی که میل شدید وجود داشت
 • اجتناب از نگه داشتن ادرار برای بیش از ۳ یا ۴ ساعت
 • شستشوی مهبل از جلو به عقب بعد از دفع ادرار و مدفوع
 • تمیز کردن هر روزه دستگاه تناسلی با آب گرم و رعایت بهداشت جنسی
 • اجتناب از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه معطر
 • اجتناب از دوش طولانی مدت در صورت استعداد برای ابتلا به عفونت ادراری
 • اجتناب از مصرف اسپرم کش ها
 • پوشیدن لباس زیر نخی گشاد و نپوشیدن لباس های تنگ
 • تعویض هرچه سریع تر لباس‌های خیس حمام یا لباس های ورزشی که می‌تواند رطوبت را به دام بیندازند و باکتری‌ها را در اطراف اندام تناسلی نگه دارند.
 • محدود کردن حمام کردن به سی دقیقه یا کمتر
 • نوشیدن آب زغال اخته یا مصرف عصاره کرن بری

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت ادراری

 

بیشتر بخوانیم: چگونه سردرد پس از رابطه جنسی را از بین ببریم!

 

سخن آخر

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی به کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری کمک می کند. این را با هیدراتاسیون مناسب همراه کنید. اگر مبتلا به عفونت ادراری باشید احتمالاً پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای رفع عفونت تجویز می کند و معمولاً ظرف چند روز احساس بهتری خواهید داشت. بهتر است طول درمان را کامل کنید حتی اگر علائم شما بلافاصله بهبود یابد. در برخی موارد عفونت ادراری می تواند راه خود را تا کلیه ها باز کند.

عفونت کلیه معمولا شدید است و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. علائم عفونت کلیه عبارتند از تب و لرز، حالت تهوع و استفراغ و درد در قسمت پایین کمر. افراد همچنین در صورت مشاهده علائم غیرعادی یا دردناک در حین یا بعد از رابطه جنسی باید به پزشک خود مراجعه کنند زیرا این ها می تواند علائم یک بیماری مقاربتی باشند

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.