پدوفیلیا یا میل جنسی به کودکان چیست؟

پدوفیلیا

پدوفیلیا یا اختلال میل جنسی به کودکان به چه معناست؟ بچه بازی، کودک آزاری و کودک دوستی معانی یکسانی دارند؟ اختلال میل جنسی به کودک یا آنچه که در سطح جامعه به آن بچه بازی گفته می‌شود، یکی از اختلالات جنسی است که مایه نگرانی بسیاری از افراد، والدین، مراجع قضایی و حامیان کودکان می‌باشد. فرد دارای اختلال میل جنسی به کودک، دارای گرایشات جنسی به کودکان زیر سن قانونی بوده و برای ارضای میل جنسی خود ممکن است از اجبار و زور استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال تا پایان مطلب همراه باشید.

پدوفیلیا یا اختلال میل جنسی به کودکان

میل جنسی به کودکان یا بچه ‌بازی یکی از انحرافات جنسی است که مشخصه آن تخیل یا عمل واقعی در مورد درگیر شدن در فعالیت جنسی با کودکان است. افراد پدوفیل یا بچه باز، فعالیت جنسی با کودکان را یا ترجیح می‌دهند و یا منحصرا از فعالیت جنسی با کودکان به لذت و هیجان جنسی دست پیدا می‌کنند.

این گرایش می‌تواند به کودکان همجنس فرد باشد یا به کودکانی از جنس مخالف یا حتی هر دو. فرد دارای اختلال میل جنسی به کودکان می‌تواند پیر یا جوان، مرد یا زن باشد.

نشانه‌های اختلال پدوفیلیا

اختلال میل جنسی با چند نشانه قابل تشخیص است، این علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

_ خیال پردازی‌های برانگیزنده جنسی، امیال جنسی، یا رفتارهای مکرر و شدیدی که فعالیت جنسی با کودکان زیر سن بلوغ را شامل می‌شود.

_ عمل کردن فرد مبتلا به اختلال میل جنسی به کودکان مطابق با این امیال، یا خیال پردازی‌های جنسی درباره آن موجب ناراحتی یا اختلال شدید می‌شود.

_ فرد مبتلا حداقل ۱۶ سال دارد و دست کم ۵ سال بزرگتر از کودک یا کودکان قربانی شده است.

 

بیشتر بخوانیم: اختلالات جنسی و زناشویی + راهکارهای درمان

 

علت ابتلا به اختلال پدوفیلیا یا میل جنسی به کودکان

علت بروز اختلال میل جنسی به کودکان یا تمایل به سکس با بچه معمولا نامشخص است. اگر چه اختلالات بیولوژیکی مانند عدم تعادل هورمونی می‌تواند در برخی افراد به عنوان علت شناخته شود اما به طور علمی عوامل بیولوژیکی به عنوان علت شناخته نمی‌شوند. در بسیاری از موارد افراد مبتلا به اختلال پدوفیلیا در کودکی مورد آزار و سو استفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

در حقیقت آسیب شناسی کلیه اختلالات جنسی، همانند تمامی اختلالات روانی، بسیار پیچیده و چند عاملی می‌باشد. تحقیقات نشان داده است، پسرانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند بیشتر در بزرگسالی به سو استفاده و آزار جنسی کودکان روی می‌آورند. این اختلال نوعی از کودک آزاری است.

میل جنسی به کودکان

اما دخترانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند بیشتر به رفتارهای خود مخرب مانند سومصرف مواد و خود فروشی روی می‌آورند. اختلال میل جنسی به کودکان بیشتر در مردان دیده می‌شود و در زنان نادر است. این بیماری ممکن است در تمام طول عمر فرد با او همراه باشد اما شاید علائم این بیماری در دوره‌های زمانی مختلف تغییر کند.

بیشتر بخوانیم: فتیش چیست و چه انواعی دارد؟

 

درمان اختلال پدوفیلیا

درمان‌های زیستی و دارو درمانی یکی از درمان‌های پرکاربرد در میل جنسی به کودکان هستند. این درمان‌ها شامل تجویز هورمون زنانه‌ برای کاهش میل جنسی در فرد بچه باز است. اختگی یا برداشتن بیضه‌ها یا جراحی هیپوتالاموس به قصد از بین بردن تولید تستوسترون نیز ممکن است توسط مراجع قضایی اجرا شود.

مداخله‌های شناختی به درمانجو کمک می‌کند با استفاده از روش‌هایی موقعیت‌های مشکل‌آفرین را شناسایی و از آنها اجتناب کرده و خویشتن داری را در خود تقویت نمایند. مداخله های رفتاری علاوه بر اینکه قصد دارد رفتار نامناسب را خاموش و رفتار مناسبی را جایگزین آن کند می‌خواهد روش‌های جامعه پسند برقرار کردن رابطه با سایر بزرگسالان را تقویت کند.

در درمان این اختلال مداخله مشاوره جنسی اهمیت زیادی دارد. در مشاوره جنسی سعی می‌شود تا فرد مبتلا، کودک را به عنوان هدف جنسی با موضوع بزرگسال مناسبی جایگزین کند.

بیشتر بخوانیم: تن شرمی یا بادی شیم به چه معناست؟

نشانه های بچه بازی یا پدوفیلیا

بیشتر بخوانیم: آزار جنسی به چه رفتارهایی می‌گویند و چگونه باید با آن مقابله کرد؟

نکاتی برای پیشگیری از آسیب‌های اختلال پدوفیلیا

  • در برخی موارد، افراد دارای میل جنسی به کودکان  کمک خود را به بستگان به عنوان پرستار کودک ارائه می‌دهند و از این طریق به کودکان نزدیک می‌شوند.
  • پدوفیل‌ها آشنا هستند. هیچ گاه کودکتان را تنها با بزرگتر از خودش (حتی اقوام نزدیک) رها نکنید.
  • پدوفیل‌ها اغلب متاهل هستند و بچه هم دارند. پس به هیچ عنوان به کسی که خود پدر یا مادر است به عنوان شخص قابل اعتماد نگاه نکنید.
  • کودکان هیچ گاه تجاوزگر را رسوا نمی‌کنند. از هر هشت کودک مورد تجاوز تنها یک کودک آزار جنسی را گزارش کرده است.
  • مراقب افرادی که حریم خصوصی کودکان را نادیده می‌گیرند و یا به آن تجاوز می‌کنند باشید.
  • افرادی که زمان زیادی را به جای گذراندن با بزرگسالان با کودکان می‌گذرانند، ممکن است خطرناک باشند.
  • مراقب افرادی که بدون هیچ دلیلی برای کودکان هدایای گران قیمت می‌خرند باشید احتمال این که میل جنسی به کودکان داشته‌باشند وجود دارد.
  • افراد مبتلا به پدوفیلیا در شما احساس ناخوشایندی به وجود می‌آورند بدون آن که دلیل این احساس را بیابید.
  • به نظر می‌رسد که کودک شما یا دیگر کودکان از او می‌ترسند و تمایل ندارند با آن‌ها تنها بمانند.

 

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.