همه چیز درباره فانتزی جنسی

فانتزی جنسی

فانتزی جنسی تصاویر ذهنی است که می تواند تحریک جنسی را برای فرد به همراه داشته باشد. فانتزی های جنسی می توانند به مرحله عمل برسند و یا در حد فانتزی و تصاویر ذهنی باقی بمانند. فانتزی یک مساله کاملا طبیعی در افراد است و می تواند بر عملکرد جنسی فرد تاثیر مثبتی بگذارد. اما بعضی از فانتزی های جنسی نابهنجار هستند و می توانند مشکلات جدی به وجود بیاورند. تا جایی که روابط جنسی فرد را کاملا مختل کرده و موجب اضطراب عملکرد جنسی افراد می شود.

فانتزی جنسی چیست؟

تخیل جنسی به هر تصویر ذهنی گفته می شود که از نظر جنسی برای فرد تحریک کننده یا وابسته به عشق شهوانی باشد. یک خیال جنسی که خیال اروتیک نیز نامیده می شود، یک خیال یا الگوی افکار عمدی با هدف ایجاد یا تقویت احساسات جنسی است. یک خیال می تواند یک داستان طولانی یا یک فلاش ذهنی سریع از تصاویر جنسی باشد. هدف آن می تواند از انگیزه های جنسی مانند برانگیختگی جنسی و رسیدن به ارگاسم تا گذراندن ساده زمان یا کمک به خواب رفتن فرد باشد.

خیال پردازی جنسی ممکن است یک تجربه مثبت یا منفی یا حتی هر دو باشد که می تواند تجربه گذشته را منعکس کند و بر برخوردهای جنسی آینده تأثیر بگذارد. ممکن است فردی تمایل نداشته باشد که یک خیال جنسی را در زندگی واقعی خود به اجرا بگذارد و از آنجا که روند کار کاملاً خیالی است، محدود به خیالات قابل قبول یا عملی نمی شود. همین مساله می تواند اطلاعاتی در مورد روندهای روانشناختی پشت رفتارهای جنسی فراهم کند. تقریباً 90٪ از جمعیت عمومی بزرگسالان عنوان می کنند که تخیلات جنسی دارند. این نوع تصویرسازی ذهنی برای رابــطه جنسی مهم است. زیرا ارتباط نزدیکی با تحریک جنسی بهتر دارد.

تابو و رابطه جنسی

در اتاق خواب و خارج از آن، آنچه را که افراد نمی توانند داشته باشند، در ذهن خود به آن می رسند. این روشی است که مغز انسان بر مبنای آن کار می کند. هرگونه رابطه جنسی و گرایش های جنسی یا عملی که بتواند فرد را به دردسر بیندازد یا در زندگی واقعی آن را عجیب و ممنوع یا حتی ناخوشایند قلمداد کند، می تواند ابزاری برای برانگیختگی برخی از افراد باشد. برخلاف دیدگاه های روان تحلیلی سنتی، تخیلات جنسی با رفتار جنسی فعال تر و رضایت بخشی بیشتری همراه است.

تخیلات جنسی از منظر تکاملی به طور کلی با نیازهای انسانی و رفتار و عملکرد جنسی او سازگارهستند. زیرا در خدمت تحریک جنسی هستند که به نوبه خود احتمال طولانی شدن رابطه جنسی، ارگاسم و در نهایت تولید مثل را افزایش می دهد. با این حال، تعداد مطالعات اختصاص داده شده به تخیلات جنسی بزرگسالان از جمعیت عمومی هنوز به طرز شگفت انگیزی کم است.

بیشتر بخوانیم: رابطه جنسی دهانی و اهمیت رعایت بهداشت

تخیلات جنسی

نظریه ها در رابطه با فانتزی جنسی

نظریه پردازی ها نقش مهمی در مسائل جنسی بازی می کنند. به طور مثال کمبود خیال یا احساس گناه درباره خیالپردازی ها ممکن است در اختلال عملکرد جنسی طبیعی نقش داشته باشد. بسیاری از این مطالعات درباره خیال جنسی نشان می دهد که افراد موضوعات مرتبط با تخیلات خود را به تصورات آگاهانه در هنگام بیداری ربط می دهند.

محققان ممکن است از فوتوپلتایسموگرافی واژینال، فشار سنج آلت تناسلی مرد یا سایر ابزارها برای اندازه گیری علائم تحریک بدنی مانند دامنه نبض دستگاه تناسلی، حجم خون دستگاه تناسلی و ضربان قلب استفاده کنند. این نتایج را می توان با ارضا شدن مردان و میزان برانگیختگی گزارش شده ازطرف سوژه مورد بررسی برای تخمین دقت سنجش، مطابقت داد.

بررسی تحقیقات

یک مطالعه در سال 1977 نشان داد که مردان بر اساس حجم خون، بسیار بهتر از زنان میزان برانگیختگی شان را قضاوت می کنند. اما هنگام قضاوت در مورد تحریک بر اساس اندازه دامنه نبض، مردان و زنان برابر هستند. علاوه بر این زنان هنگام قضاوت در مورد تحریک کم، براورد بهتری نسبت به مردان داشتند. یعنی در مورد خیالات جنسی که برانگیختگی کمتری در ارگاسم زنــان ایجاد می کرد، تخمین درست تری می زدند. از اینکه چه چیزی آن ها را کمتر تحریک می کند تشخیص واضح تری داشتند.

زنان ممکن است بیشتر مستعد گزارش نکردن فراوانی تخیل های جنسی شان باشند. مانند مطالعات مربوط به جنسیت. به طور کلی نمونه های مورد استفاده در مطالعات ممکن است خیلی کوچک باشند، کاملاً تصادفی نباشند یا به طور کامل نماینده یک جمعیت نباشند. بنابراین نتایج را نمی توان به طور قطعی به همه زنان یا همه مردان تعمیم داد. بسیاری از مطالعات مدرن است و در جوامع غربی انجام می شود که از طریق عواملی مانند نقش های جنسیتی وابسته به فرهنگ و تابوها، نماینده کل جامعه نیست و این امر نیازمند مطالعات بیشتر در جوامع مختلف با بسترهای متفاوت فرهنگی و اجتماعی و جنسیتی و دوره های تاریخی متفاوت است.

بیشتر بخوانیم: فتیش چیست و چه انواعی دارد؟

بررسی وجود تفاوت ها یا شباهت های جنسیتی

در حالی که بین خیالات زنان و مردان هم پوشانی زیادی وجود دارد، تحقیقات یک پژوهشگر حوزه سکسولوژی به نام جاستین جی لهمیر، نشان داد زنان در افکار جنسی خود بسیار جسورتر هستند و همین امر در افزایش میل جنسی زنان نیز دخیل است. تخیلات زنان پرماجراتر از آنچه تحقیقات پیشین نشان داده بود می باشد. تخیلات مردانه هم ازنظر محتوای احساسی بسیار بیش تر از تحقیقات قبلی بود. نتایج مطالعات این باور را که در مورد انواع چیزهای خیالی که منجر به برانگیختگی جنسی می شود اشتراکات زیادی بین زنان و مردان وجود دارد، تقویت می کند.

فانتزی های جنسی چه هدفی را دنبال می کنند؟

محتوا و هدف یک تخیل جنسی بین افراد بسیار متفاوت است و تابع خواسته های شخصی است. این خیال پردازی ها از چیزهای عجیب و غریب تا معمول و متداول متغیر است.روابط جنسی که فرد به صورت واقعی قادر به انجام آن نیست. مانند ســکس گروهی و یا گرایشات خطرناک جنسی. ممکن است یک فرد تمایلی برای انجام دادن صفر تا صد یک موضوع خیالی داشته باشد. مردم اغلب از تخیل برای کمک به برنامه ریزی برخوردهای جنسی شان در آینده استفاده می کنند. خیال پردازی در همه افراد و در هر زمان از روز اتفاق می افتد. اگرچه گفته شده است که خیال پردازی ها بیشتر بین افرادی دیده می شود که اساسا در دیگر مسائل زندگی هم به همان اندازه خیال پرداز هستند.

فانتزی ها اغلب برای فرار از محدودیت های جنسی در زندگی واقعی صورت می گیرد. مانند تصور سناریوهای در مورد روابط جنسی پر خطر یا غیرقانونی مانند تجاوز، اخته کردن یا آدم ربایی. خیالات جنسی به مردم اجازه می دهد خود را در نقش هایی که معمولا ندارند مانند قدرت، آدمی بسیار بی گناه و یا گناهکار تصور کنند. تخیلات تاثیر بسیار زیادی بر رفتار جنسی دارند و از این جهت است که گفته می شود مغز بزرگ ترین و مهم ترین اندام جنسی است و حتی می تواند تنها علت ارگاسم باشد. در حالی که چندین مضمون و موضوع مشترک در خیالات وجود دارد، هر شی یا عملی می تواند اروتیک شود.

بیشتر بخوانیم: رفتار جنسی پرخطر چیست و چرا باید از آن جلوگیری کرد؟

فانتزی های جنسی چیست

ارتباط فانتزی جنسی و خود ارضایی

در این بخش از مقاله فانتزی جنسی چیست به بررسی ارتباط تخیلات جنسی با خــودارضایی می پردازیم. تخیلات جنسی در طول خودارضایی با فراوانی بالا رخ می دهد. اگرچه این مسئله ظاهرا درمردان بیشتر از زنان است اما از انجایی که زنان کمتر درباره تخیلات و نحوه خیال پردازی های خود صحبت می کنند، کمتر بودن این اظهارات به معنای کمتر بودن فراوانی بین زنان نیست.

در هنگام تماس جنسی برخی از افراد از تخیلات خود برای “خاموش کردن” جنبه های نامطلوب یک عمل استفاده می کنند. به عنوان مثال زنی که کونیلینگوس (اورال سکس- رابــطه دهانی) دریافت می کند، ممکن است افکار مربوط به بوی بدن خود را سرکوب کند تا در مورد لذت جسمی یا عاطفی خود بهتر تخیل کند. برعکس، یک فرد ممکن است صرفا برای تمرکز و حفظ تحریک حین عمل جنسی از تخیل استفاده کند.

استفاده از فانتزی های جنسی به عنوان مداخله درمانی

در این بخش از مقاله فانتزی جنسی چیست به بررسی درمان با تخیلات جنسی می پردازیم. فانتزی ها ممکن است به عنوان بخشی از رابطه جنسی درمانی مورد استفاده قرار گیرند. آن ها می توانند اعمال جنسی که به قدر کافی هیجان انگیز نیستند را افزایش دهند تا سطح بالاتری از برانگیختگی و آزادی جنسی را تقویت کنند. مطالعه ای در سال 1986 که بر روی زنان متاهل انجام شد، نشان داد که تخیلات جنسی برای تحریک و ارضا شدن زنــان به آن ها کمک می کند. به عنوان بخشی از درمان معمولا زنانی که به دلایل مختلف به سختی به ارگاسم می رسند، تشویق می شوند که از تخیل و خودارضایی استفاده کنند.

طبیعی بودن تخیلات جنسی

در این بخش از مقاله فانتزی جنسی چیست به بررسی طبیعی ترین تخیلات جنسی می پردازیم. فانتزی های جنسی و علاقه به تنوع در سکس کاملا طبیعی هستند. چراکه کل نژاد بشری دارای تخیلات جنسی هستند. با این حال بسیاری از افراد هم به نوبه خود از داشتن چنین تصورات شهوانی احساس شرم می کنند. انواع تخیلات جنسی وجود دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افراد می توانند از نظر جنسیت، سن، گرایش جنسی و جامعه متفاوت باشند. به دلیل یافته هایی با رویکرد گذشته نگر، سوگیری های فرهنگی، تعصب های اجتماعی، تابو بودن و سخت بودن ابزارهای اندازه گیری آن ها به لحاظ فراوانی، ما فقط می توانیم متوجه تنوع موجود در تخیلات جنسی باشیم.

بیشتر بخوانیم: علت و علائم اختلال بیزاری جنسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

متداول ترین تخیلات جنسی

در این بخش از مقاله فانتزی جنسی چیست به بررسی متداول ترین تخیلات جنسی می پردازیم. پس از انجام بررسی روی 4000 نفر با 350 سوال در سال 2018 محققان به این نتیجه رسیدند که 7 موضوع اصلی در سه دسته جز رایج ترین تخیلات جنسی افراد به حساب می آید. این هفت موضوع شامل موارد زیر است:

_تصور رابطه جنسی با شریک زندگی فعلی و یک شریک جنسی دیگر (رابطه ی جنسی گروهی و سکس ضربدری)
_قدرت، کنترل یا مقاومت جنسی (سلطه و تسلیم) با ابزارهای جنسی
_مازوخیسم (برده و ارباب)
_رابطه جنسی اجباری
_یک تجربه ی جنسی هیجان انگیز جهت ماجراجویی و تنوع (رابطه جنسی در ساحل یا بالای کوه)
_تصور رابطه جدید با یک شریک زندگی جدید غیر از تک همسری توافقی
_رابطه جنسی دهانی
-سادیـسم و آزارگری جنسی

بیشتر بخوانیم: بیش فعالی جنسی یا هایپرسکشوالیته چیست ؟

چه چیزی باعث جذابیت این موارد می شود؟

یک محقق می گوید کشف و بازی در نقش های مختلف و افراد متفاوت، برای دارندگان این تخیلات واقعا سرگرم کننده، خلاقانه و رهاکننده است. این بازی ها به افراد امکان می دهد بخشی از خودشان را که غالبا در روزمرگی ها نشان داده نمی شود به راحتی بروز دهند.

نقش آفرینی های جنسی در گرایش های جنسیتی و تغییر وظایف به افراد امکان می دهد یک تجربه جدید، متفاوت و مهیج را به زندگی جنسی شان تزریق کنند. درحالی که انتظارات فرهنگی را از آنچه قرار است انجام دهند براورده نمی کنند و این مقاومت در برابر چهارچوب های سنتی برایشان لذت بخش است. توانایی انجام دادن یا بودن چیزی که به طور معمول نیستیم و انجام نمی دهیم لایه ای از ایمنی و آسیب پذیری را توامان در ما و شریک زندگی ایجاد می کند که ممکن است به نزدیک تر شدن زوج ها به یکدیگر و صمیمیت بین زوجین منجر شود.

چرا از ساده ترین و کمترین مسایل تخیلات جنسی می سازیم؟

_تجربه چندباره تحریک به اشکال مختلف
_کنجکاوی در مورد احساسات مختلف جنسی خود و دیگری
_برای رفع نیازهای براورده نشده
_برای فرار از واقعیت برای کشف یک تابوی و میل جنسی ممنوعه
_برای ترسیم یک رفتار و واکنش جنسی در آینده
_بالا بردن احساس اعتماد به نفس
_سر رفتن حوصله از یکنواختی رفتارهای جنسی و کنترل بیش فعالی جنسی

فانتزی های جنسی چه چیزی را به ما می گویند؟

لهمیر کشف کرده بود تخیلات جنسی افراد حداقل تا حدی می تواند بیانگر بخشی از ویژگی های شخصیتی باشد. او دریافته بود تخیلات مردم بیانگر شخصیت منحصر به فرد و نیازهای روانی آن هاست. او از شرکت کنندگان 18 تا 87 سال خواسته بود تا تخیل جنسی مورد علاقه خود را با شناختی که از شخصیت خود بر مبنای پنج ویژگی شخصیتی مورد تایید روان شناسان است بیان کنند.

_پنج ویژگی شامل برون گرایی و درون گرایی (چقدر فرد اجتماعی است )
_گشودگی به تجربه (چقدر شخص از نظر عقلی کنجکاو یا ماجراجو است )
_وظیفه شناسی (فرد چقدر قابل اعتماد و برنامه ریزی کننده است)
_قابل قبول بودن و جلب رضایت دیگران (میزان همکاری و دلسوزی و مهارت همدلی داشتن فرد)
_روان رنجوری (میزان اضطراب افــسردگی یا عصبانیت و پرخاشگری فرد)
طبق یافته های لهمیر برون گراها بیشتر در مورد سکس سه نفره و سایر اشکال رابطه جنسی گروهی و همچنین اشکال مختلف غیر همسر توافقی تخیل می کردند. اما درونگراها تخیلات جنسی ساده تری داشتند. برون گراها از بودن در کنار دیگران انرژی می گیرند و انجام فعالیت های جدید برایشان لذت بخش است. بنابراین تعجبی ندارد اگر آن ها در روابط جنسی نیز چنین برخوردی داشته باشند. این دسته کم تر در مورد فعالیت های تابو خیال پردازی می کنند. در حالی که درون گراها بیش تر در مورد آن خیال پردازی می کنند. دلیل این امر ممکن است این باشد که افراد درونگرا برای برقراری انواع روابط جنسی مورد نظر خود با دشواری روبه رو هستند و این تمایل آن ها را برای ایجاد علاقه جنسی تابو و غیرمعمول افزایش می دهد.

1. فانتزی جنسی چیست | گشودگی به تجربه

لهمیر می گفت افرادی که از نظر گشودگی بالا هستند به این معنا که ذاتا کنجکاو و تخیلی هستند، بیشترین تنوع و تغییرات را در خیالات جنسی شان نیز دارند. آن ها تقریبا در مورد هرچیزی که فکرش را بکنید از اعمال معمول و رایج گرفته تا مواردی که تابو هستند خیال پردازی می کنند. معمولا این مسئله از زمان کودکی در افراد وجود دارد. کنجکاوی جنسی کودکان نیز برگرفته از این خیال پردازی هایی است که البته در دوران کودکی بسیار متفاوت با بزرگسالی است.

2. وظیفه شناسی

این دسته از افراد بسیار جزیی نگر هستند. کسانی هستند که رابطه جنسی را برنامه ریزی می کنند و ممکن است راحت تر با انواع روابط کنار بیایند. این دسته از افراد با وجدان در تخیلات نیز جزییاتی را که به بهتر انجام شدن کار بیانجامد دنبال می کنند. در رختخواب دنبال مطابقت دادن تمایلات خویش با هنجارها هستند. این دسته از افراد کمتر تمایل دارند درباره بی دی اس ام ( بردگی جنسی ) و اعمال تابو خیال پردازی کنند.

3. قابل قبول بودن

افرادی که به دنبال ایجاد رضایت زناشویی هستند در رختخواب هم چنین رفتاری را دنبال می کنند. تخیلات آن ها بیشتر شامل نحوه لذت بردن دیگری است. آن ها می خواهند شرکای خود را در حال لذت بردن از خود ببینند و کاملا مطمئن شوند که همه چیز ایمن و مورد توافق طرف مقابل قرار گرقته باشد. این افراد تخیلات کمتری حول روابط بدون احساس و تابو دارند.

4. فانتزی جنسی چیست | روان رنجور

افرادی که اختلال روان رنجوری دارند اضطراب بالایی در زندگی خود تجربه می کنند. لهمیر معتقد بود از نظر آن ها تجربه ایده ال جنسی یک گسست آرام و احساسی با کسی است که نسبت به او علاقه های عاطفی یا جنسی دارند. آن ها کمتر به دنبال رابطه جنسی ماجراجویانه می روند که به دلیل جدید بودن شرایط باعث استرس آن ها می شود. افراد عصبی بیشتر در مورد اشتیاق و عاشقانه بودن ماجرا خیال پردازی می کنند. شاید به این دلیل که احساس تمایل آن ها را آسوده تر می کند و ارامش می گیرند.

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.