اختلال نمایشگری جنسی چیست؟

اختلال نمایشگری جنسی

اختلال نمایشگری جنسی یا همان عورت نمایی یکی از اختلالات جنسی است که در آن فرد تمایل دارد که بدن و اندام‌های جنسی خود را در مکان‌های عمومی به نمایش بگذارد. این افراد با نشان دادن آلت خود به اشخاصی که انتظار این کار را ندارند، شدیدا به لحاظ جنسی تحریک می‌شوند. این تحریک و برانگیختگی در خیال پردازی‌ها، امیال یا رفتارهای فرد مشخص می‌شود. در صورتی که فردی با این اختلال را مشاهده کردید بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید چون این افراد آسیبی به شما نخواهند زد. در ادامه مطلب قصد داریم به بیان علل، نشانه‌ها و درمان‌های مختلفی که برای این اختلال بیان شده است بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اختلال نمایشگری جنسی

اختلال نمایشگری جنسی عبارت است از اقدام مکرر به نشان دادن اعضای تناسلی به فرد غریبه‌ای که انتظار چنین عملی را ندارد. فرد به ‌منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی این کار را انجام می‌دهد بدون اینکه سعی کند با آن فرد ناشناس رابطه جنسی برقرار کند. افراد مبتلا به اختلال نمایشگری جنسی میل مفرطی به نشان دادن آلت خود به غریبه‌ها دارند. این میل تحت کنترلشان نمی‌باشد و برای برانگیختگی جنسی آن‌ها لازم است. آن‌ها اقدام به برقراری رابطه جنسی با فرد قربانی نمی‌کنند و صرفا با همین برانگیختگی و تفکر راجع به آن خودارضایی کرده و لذت می‌برند.

علائم اختلال نمایشگری جنسی

اختلال نمایشگری جنسی با نشانه‌ها و علائمی که در فرد بروز می‌کند قابل تشخیص است. در اینجا به برخی از این نشانه‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • فرد با نشان دادن آلت خود به افرادی که انتظار این کار را ندارند، شدیدا و مکررا به لحاظ جنسی تحریک می‌شوند. این تحریک و برانگیختگی در خیال پردازی‌ها، امیال یا رفتارهای فرد مشخص می‌شود.
  • شخص مبتلا به این اختلال، براساس تمایلات جنسی گفته شده دست به عمل می‌زند و افراد ناراضی را قربانی این عمل خود می‌کند.
  • این افراد از نشان دادن آلت تناسلی خود به دیگران و واکنش آنان مثل خشم، ترس، تعجب، تنفر یا لذت خوششان می‌آید.

این اختلال ممکن است همراه با اختلال‌های دیگری نظیر اختلال میل جنسی به کودکان، فتیشیسم، بردگی جنسی و سایر اختلالات جنسی نیز دیده شود.

بیشتر بخوانیم: اختلالات جنسی و زناشویی + راهکارهای درمان

علت اختلال نمایشگری جنسی

تجربیات کودکی در ابتلای افراد به اختلال نمایشگری جنسی نقش بسزایی دارند. احساس‌های مزمن شرم و تحقیر از کودکی با این افراد همراه است و برای اینکه بر این احساسات غلبه کنند، از عورت نمایی استفاده می‌کنند. در واقع آن‌ها با انجام دادن این کار به طور موقت احساس کفایت و قدرت کرده و در نتیجه این عملشان در بلند مدت تکرار می‌شود. بخشی از این مشکل ممکن است در اثر تربیت جنسی اشتباه نشات گرفته باشد یا ممکن است برخی الگوهای نامناسب رفتاری او را به این کار برانگیخته کرده باشد. بیماری‌های مغزی نیز ممکن است سبب شوند فرد تکانه‌های خود را در دنیای واقعی اعمال کند. برخی دانشمندان آسیب‌های قطعه گیجگاهی مغز را، را با عورت نمایی مرتبط دانسته‌اند.

علائم اختلال عورت نمایی

اختلال عورت نمایی از اختلالات جنسی رایج

به طور کلی اختلالات جنسی به دو دسته کژکاری جنسی و نابهنجاری جنسی تقسیم می‌شوند که اختلالات کژکاری جنسی شامل مشکلات نعوظ، زود انزالی، دیر انزالی و… می‌باشد. دسته دیگر اختلالات نابهنجاری جنسی است که نمایشگری جنسی جزء این دسته است. از دیگر اختلالاتی که می‌توان مربوط به این دسته دانست شامل مرده خواهی ، رابطه جنسی با حیوانات، مبدل پوشی، تماشگری جنسی و… است.

بیشتر بخوانیم: علت و علائم اختلال بیزاری جنسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

درمان اختلال نمایشگری جنسی

درمان اختلالات روانی منوط به خواست و میل فرد مبتلا می‌باشد. از آنجایی که این گونه اختلالات بسیار پیچیده هستند و دلیل واحد و مشخصی ندارند، بنابراین درمان آن‌ها هم پیچیده و از چندین جنبه مختلف خواهد بود. معمولا کاربرد اصول یادگیری در از بین بردن نشانه‌ها و سوق دادن فرد به سمت فعالیت جنسی سالم می‌تواند مفید واقع شود. مهم‌ترین نکته این است که تشخیص و درمان نیاز به نظر تخصصی روانشناس و مشاوره روانشناسی دارد.

از رویکردهای دیگری چون روانکاوی هم در درمان استفاده می‌شود. مثلا ابتدا گذشته و کودکی فرد بررسی شده، سپس ریشه مشکلات برای فرد مبتلا توضیح داده می‌شود و از این طریق سعی خواهد شد تا فرد کنترل را در دست خود بگیرد. علاوه بر مداخله‌های روانشناختی، درمان‌های دارویی هم در این زمینه کاربرد دارند. مبتلایان به این اختلال می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره اختلال‌های جنسی نسبت به درمان خود اقدام نمایند. مشاوره جنسی به طور کلی برای همه اختلالات جنسی از جمله مالش دوستی ، سادیسم، مازوخیسم و… نیز مفید است.

سوالات متداول

آیا قصد فرد از عورت نمایی برقراری رابطه جنسی است؟

خیر اینگونه نیست. در واقع فرد به ‌منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی این کار را انجام می‌دهد بدون اینکه سعی برای فعالیت جنسی با آن فرد ناشناس به عمل آورد.

تربیت جنسی در دوران کودکی چقدر در پیشگیری از اختلال عورت نمایی اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که والدین باید به آن بپردازند تربیت جنسی کودک است که غفلت از این موضوع می‌تواند عواقب سختی برای کودک به وجود آورد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در نتیجه عدم تربیت جنسی رخ دهد همین موضوع اختلال نمایشگری جنسی است. پس به طور کلی تربیت جنسی نقش پیشگیرانه دارد.

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.