اختلال مبدل پوشی چیست؟

مبدل پوشی

مبدل پوشی به چه معنا است؟ درگ کویین ها چه کسانی هستند؟  برخی افراد رفتار‌ها و گرایشات نسبتا متفاوتی از دیگر افراد جامعه دارند که موجب جلب توجه سایرین می‌شود. یکی از این رفتار‌ها پوشیدن لباس‌های جنس مخالف یا مبدل پوشی است. مبدل پوشی طیفی از رفتارهای مختلف را در بر می‌گیرد که برخی از آن‌ها اختلال جنسی محسوب می‌شوند. اختلال مبدل پوشی جنسی در یک سیر رشدی بروز پیدا می‌کند و نشانه‌های مختص به خود را دارد. در این اختلال فرد برای رسیدن به برانگیختگی جنسی نیاز به پوشیدن لباس از جنس مخالف دارد. 

مبدل پوشی

مبدل پوشی یعنی فرد لباس‌هایی را بپوشد که مختص به جنس مخالفش باشد؛ اغلب مردان این کار را انجام می‌دهند و به افرادی که چنین تمایلاتی دارند درگ کویین گفته می‌شود. هر گونه تمایل به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف مبدل پوشی حساب می‌شود. افراد ممکن است دلایل مختلفی برای این کار داشته باشند؛ از یک میل ساده به انجام آن تا اجبار آن می‌تواند جزء این دلایل باشد. این اختلال جز زیر مجموعه اختلالات نابهنجاری جنسی محسوب می‌شود اما همه‌ی افراد مبتلا انحراف جنسی ندارند.

انواع مبدل پوشی

مبدل پوشی در اشکال مختلف و با اهداف مختلف دیده می‌شود که در ادامه به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم:

1- مبدل پوشی مرتبط با افراد تراجنسیتی یا ترنس: افراد تراجنسیتی کسانی هستند که هویت جنسی مطابق بر بدن خود را قبول ندارند. یعنی فرد علیرغم اینکه بدن مردانه یا زنانه دارد، هویت مردانه یا زنانه مرتبط با بدنش را نمی‌پذیرد و خود را جزء گروه جنس مخالف می‌پندارد. در این شرایط برای مثال فرد علیرغم داشتن بدن مردانه، مبادرت به پوشیدن لباس زنانه می‌کند.

2- مبدل پوشی بدون ارتباط با تراجنسیتی: در طول تاریخ برخی زنان برای شرکت در جنگ، فرار از تجاوز، جلب توجه اجتماعی-سیاسی، به دست آوردن مشاغل مردانه و موارد دیگر به مبدل پوشی مبادرت ورزیده‌اند. در بسیاری از فرهنگ‌ها مبدل پوشی آیینی وجود دارد.

3- ملکه زرق و برق و پادشاه زرق و برق: افرادی هستند که لباس‌های جنس مخالف را به نحوی می‌پوشند که شدیدا جلب توجه می‌کند و در پر زرق و برق‌ترین حالت ممکن این کار را می‌کنند؛ گاه با استفاده از لباس‌ها و آرایش‌های زنانه به اجرای نمایش و شو و رقص می‌پردازند و مبدل پوشی را به عنوان شغل برمی‌گزینند. به این افراد درگ کویین گفته می‌شود.

4- مبدل پوشی همراه با فتیشیسم: برخی افراد مبتلا به فتیشیسم، معمولا مردان، به عنوان بخشی از اختلال یادگار خواهی خود، مبدل پوشی می‌کنند و از طریق آن به تحریک جنسی می‌رسند. در واقع در این افراد فتیش یک جسم بی جان مثل لباس زیر زنانه است که فرد آن را به تن خود می‌کند.

5- اختلال مبدل پوشی جنسی: در ادامه به شرح مفصل این نوع اختلال خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانیم: مازوخیسم یا آزارخواهی جنسی چیست؟

درگ کوئین ها

اختلال مبدل‌ پوشی جنسی

اختلال مبدل پوشی جنسی عبارت است از تخیلات یا امیال فرد برای پوشیدن لباس جنس مخالف به عنوان وسیله‌ای برای برانگیخته شدن و اقدام برای خودارضایی یا مقاربت جنسی. مبدل پوشی جنسی معمولا در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود و به شکل خاص در مردان دگرجنس خواه وجود دارد. فرد مبدل پوش تمایل پیدا می‌کند مثل فرد جنس مخالف لباس پوشیده، یک تکه یا چند تکه لباس جنس مخالف را تن می‌کند و سپس به ارضای جنسی خود می‌پردازد.

این نوع ارضا محدود به پوشیدن لباس نمی‌شود و ممکن است فرد حالات و رفتار جنس مخالف را هم تقلید کند. در این اختلال فرد به طور کلی هویت خود را متفاوت از جنیستش نمی‌داند و بعد از ارضای جنسی لباس‌ها را بیرون کرده و به هویت خود باز می‌گردد. در یک حالت خاص از مبدل خواهی فرد وقتی به خودش به عنوان جنس مخالف فکر می‌کند، تحریک جنسی می‌شود.

ملاک‌های تشخیص اختلال مبدل‌پوشی جنسی

برای اینکه بتوان گفت فردی این اختلال را دارد، نشانه‌های زیر را برای یک مدت طولانی باید داشته باشد:

_ فرد مکررا و شدیدا با پوشیدن لباس‌های جنس مخالف و استفاده از زیور آلات آن‌ها تحریک می‌شود. این تحریک هم در خیالپردازی‌های فرد دیده می‌شود هم در امیال و خواسته‌های فرد.

_ این نوع رفتار فرد باعث ایجاد پریشانی و اضطراب می‌شود و عملکرد و رابطه جنسی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

_ برای تشخیص لازم است نشانه‌های اختلال و مبدل پوشی حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته‌باشند و کارکرد اجتماعی، شغلی و تحصیلی فرد را تحت  تأثیر قرار دهند.

بیشتر بخوانیم: باورهای غلط درباره سکس و حقایق آن

سیر اختلال مبدل‌پوشی جنسی

این اختلال معمولا از کودکی شروع می‌شود و در همان سنین پایین فرد علاقه زیادی به وسایل و لباس‌های جنس مخالف نشان می‌دهد. این سیر در نوجوانی و بلوغ ادامه پیدا می‌کند و فرد با لباس‌های جنس مخالف احساس لذت پیدا می‌کند. ممکن است فرد در جریان عاشق شدن و شروع رابطه با جنس مخالف، تحریک توسط مبدل خواهی‌اش کاهش پیدا کند یا حذف شود. البته این امر موقتی بوده و در طی جوانی این رفتار در اوج خود قرار خواهد گرفت و هرچه در دوران کودکی و نوجوانی بیشتر لباس‌های زنانه بپوشد و به این کار تشویق و تقویت شود، تمایلش بیشتر می‌شود.

در افرادی که مسن هستند ممکن است این علاقه به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف به جای ارضای جنسی منجر به آرامش روانی شود. به طور کلی فردی که به اختلال مبدل پوشی جنسی مبتلا است اغلب به خاطر پیامدها و بازخوردهای منفی دیگران از افسردگی و اضطراب و احساس گناه و شرم رنج می‌برد.

بیشتر بخوانیم: رابطه جنسی مجازی چگونه است؟

درمان اختلال مبدل پوشی جنسی

مبدل پوشی به خودی خود نیاز به درمان ندارد اما در صورتی که تبدیل به اختلال شود می‌توان با استفاده از روش‌هایی همچون روانکاوی به ریشه‌یابی و شناسایی علت‌ها و سپس درمان پرداخت. مبدل پوش‌ها گاه به دادگاه فرستاده شده و برای آن‌ها درمان در نظر گرفته می‌شود. هر چند افراد مبدل پوش اغلب به سراغ درمان نمی‌روند و نمی‌خواهند خود را تغییر دهند، اما گروهی آن‌ها خود به دلایلی همچون افسردگی، درگیر شدن با اعتیاد و یا ملال جنسیتی به دنبال درمان می‌روند.

در صورتی که این افراد برای درمان رجوع کنند می‌توانند از خدمات روانشناسان متخصص در حیطه جنسی بهره برده و از انواع درمان‌های شناختی رفتاری، رفتار درمانی، روانکاوی، روان پویشی و … بهره ببرند. در روش‌های روان درمانی به فرد آموزش داده می‌شود تا محرک جنسی خود را به شکل سازگارانه تغییر دهد و به محرک‌های پذیرفته شده پاسخ جنسی دهد.

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.