چگونه بهداشت جنسی در سفر را رعایت کنیم؟

بهداشت جنسی در سفر

یکی از نیازهای تمامی انسان‌ها علاوه بر نیاز به آب، هوا و غذا، رابطه جنسی است. فرض کنید به‌عنوان یک زوج عاشق، به یک سفر دل‌انگیز رفته‌اید. مگر می‌توان در این مدت رابطه جنسی را تعطیل کرده و به تعویق انداخت؟ ما این‌جا هستیم تا به شما کمک کنیم به‌خوبی بهداشت جنسی در سفر را رعایت کرده تا سکسی شگفت‌انگیز را تجربه نمایید.

متاسفانه بسیاری از افراد هیچ‌گونه اهمیتی به بهداشت جنسی در مسافرت نداده و همین موضوع منجر به‌بروز بیماری‌های مختلفی می‌شود. بنا به تحقیقاتی، فقط 50 درصد از افراد در هنگام سفر از کاندوم استفاده می‌کنند. همین موضوع منجر به افزایش بیماری‌های مقاربتی (STI) شده و نگرانی‌های سازمان‌های بهداشت در سرتاسر جهان را برانگیخته است. در ابتدا به شناخت این بیماری‌ها و به بررسی راه‌های پیشگیری از آنها خواهیم پرداخت.

STI چیست؟

STI یا Sexually transmitted infections به معنای بیماری‌های مقاربتی توسط باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها ایجاد می‌شوند. معمولا این بیماری‌ها در اثر رابطه جنسی محافظت نشده از واژن، مقعد، دهان و تماس پوست‌به‌پوست ناحیه تناسلی منتقل می‌شوند. در ادامه به بررسی بیماری‌های مختلف  STI خواهیم پرداخت.

عفونت‌ های باکتریایی

عفونت‌های باکتریایی مقاربتی شامل واژینوز باکتریایی،  کلامیدیا، سوزاک، لنفوگرانولوما ونرئوم (LGV) و سفلیس هستند.

ویروس‌ ها

ویروس‌ها بخش مهمی از بیماری‌های مقاربتی بوده و تبخال، هپاتیت B، ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV) و ویروس نقص امنی انسانی (HIV) انواع آن هستند. شایان ذکر است بدانید نام دیگر ویروس  HIV ایدز بوده و سالانه اولین روز از ماه دسامبر به روز جهانی مبارزه با ایدز اختصاص دارد. اولین‌بار ایدز در سال 1981 در آمریکا و در بین معتادان تزریقی مشاهده شد.

نماد ایدز

همچنین ویروس زیکا نیز می‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل‌شده و شیوع پیدا ‌کند.

انگل‌ ها

احتمال ابتلا به دو انگل یعنی تریکومونیازیس و شپش ناحیه تناسلی از طریق رابطه جنسی خطرناک وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: واژینیت یا عفونت واژن + علائم و راهکارهای درمان

افزایش بیماری‌ های مقاربتی

متاسفانه اخیرا پیشرفت چشمگیری در پیشگیری از این عفونت‌ها دیده نشده و روند مبارزه با این بیماری‌ها از نفس افتاده است.

افزایش بیماری‌های مقاربتی تا حدی به‌خاطر آگاهی پایین افراد نسبت به رابطه جنسی محافظت نشده است. همچنین با بروز فقر و وضعیت بد مالی، افراد دیگر قادر به تهیه محصولات مراقبتی ازجمله کاندوم نیستند. از سوی دیگر، طی سال‌های اخیر بودجه برنامه‌ها و خدمات بهداشت جنسی در برخی مناطق با کاهش شدید مواجه شده است.

با سهولت سفرهای بین‌المللی، بیماری‌های مقاربتی نیز می‌توانند به‌راحتی در کل جهان پخش شوند.

شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در مسافران کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، تبخال و شانکروئید هستند. همچنین برخی از مسافران، ابتلا به هپاتیت B و عفونت HIV (ایدز) را گزارش کرده‌اند.

متاسفانه بسیاری از بیماری‌های مقاربتی هیچ‌گونه علامتی نداشته و فرد مبتلا بدون اطلاع، بیماری خود را به سایر افرادی که با آنها سکس دارد منتقل می‌نماید.

محصولات پیشگیری از ایدز

 بیماری‌ های مقاربتی در سرتاسر جهان

بیماری‌های مقاربتی در سرتاسر جهان منتقل شده ولی چندی از آنها در برخی از نقاط این کره‌ی خاکی شایع‌تر هستند. به‌عنوان مثال بیماری لنفوگرانولوما ونرئوم (LGV) در آمریکای شمالی نسبتا نادر بوده ولی در آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و برخی از کشورهای آفریقایی به وفور یافت می‌شود.

سایر عفونت‌ها مثل شانکروئید و گرانولوم اینگویناله نیز در کشورهای کمتر صنعتی شایع‌تر بوده و سخت‌گیری کمتری نسبت به رعایت بهداشت جنسی در مسافرت به این کشورها وجود دارد.

مدتی قبل مقامات سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع سویه‌های سوزاک مقاوم به آنتی‌بیوتیک ابراز نگرانی کردند. سوزاک یک بیماری بسیار شایع بوده و در بیشتر افراد مبتلا، علائمی را از خود بروز نمی‌دهد. هنگامی که عفونتی مثل سوزاک به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شود، درمان آن دشوار و گاهی غیرممکن است.

در صورت عدم درمان، سوزاک می‌تواند اثرات طولانی‌مدت بر سلامتی فرد مبتلا داشته و حتی ناباروری را برای فرد رقم بزند.

تاکنون در چندین کشور، سویه‌هایی از سوزاک که به‌طور گسترده مقاوم به داروها بوده گزارش شده‌اند.

بیشتر بخوانیم: معرفی بهترین ژل بهداشتی بانوان؛ ژل بهداشتی سروینا

راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی

پس از معرفی بیماری‌های مقاربتی، در ادامه مسیر آشنایی با بهداشت جنسی در سفر ، قصد داریم به بررسی راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی در مسافرت بپردازیم.

 1. حتما واکسن هپاتیت B و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را دریافت نمایید. این دو بیماری، تنها بیماری‌های مقاربتی بوده که با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند.
 2. حتی اگر قرار نیست در طول سفر رابطه جنسی نداشته باشید، توصیه می‌کنیم مقدار کافی کاندوم مردانه و زنانه را همراه با خود داشته باشید. در دسترس بودن و کیفیت مناسب کاندوم، امری ضروری در هنگام سفر است.
 3. همچنین جالب است بدانید روش‌های طولانی‌مدت کنترل بارداری مانند ایمپلنت ضدبارداری یا IUD نیز وجود داشته و می‌توانید از آنها بهره ببرید.
 4. همیشه از کاندوم استفاده کنید. توجه داشته باشید که کاندوم‌ها، محافظت کاملی در برابر بیماری‌های مقاربتی مثل تبخال، زگیل تناسلی، شپش ناحیه تناسلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، آنها از بارداری ناخواسته و سایر بیماری‌های مقاربتی از جمله HIV جلوگیری می‌نمایند. از کاندوم به‌درستی استفاده کرده و قبل از استفاده، تاریخ انقضای آنها را بررسی کنید.
 5. هنگام سفر، در استفاده از الکل یا مواد مخدر احتیاط کنید چرا که این مواد بر هوشیاری شما تاثیر گذاشته و احتمال خطر رابطه جنسی محافظت‌نشده یا ناخواسته را افزایش می‌دهند.
 6. در نهایت، داشتن یا نداشتن سکس در طول سفر، یک تصمیم شخصی بوده ولی تصمیم به عدم استفاده از کاندوم خطرات زیادی داشته و بهتر است به‌خوبی بهداشت جنسی در مسافرت را رعایت کنید.
 7. همچنین بهتر است پس از سکس بلافاصله ادرار کرده و اندام تناسلی خود را با آب و صابون بشویید. این موضوع منجر به خارج‌شدن برخی از میکروب‌ها از بدن می‌گردد.

قرص ضدبارداری تاثیری در بهداشت در سفر نداشته ولی بهتر است آنرا در سفر همراه خود داشته باشید. قرص ضدبارداری همانطور که از نام آن پیداست برای جلوگیری از بارداری مورداستفاده واقع می‌شود. این محصول حاوی هورمون‌هایی برای جلوگیری کردن از بارداری است. مردم آنرا قرص می‌نامند چرا که ظاهری شبیه به قرص دارد. درصورت استفاده‌ی مداوم، اثرگذاری قرص افزایش خواهد یافت. اگر قرص را به‌طور مداوم استفاده کنید، احتمال بارداری در رابطه زناشویی 99 درصد کاهش خواهد یافت.

قرص ضدبارداری

قرص ضدبارداری برای جلوگیری از بارداری در سفر، روند تخمک‌گذاری را کند کرده و مخاط دهانه رحم را برای جلوگیری از ورود اسپرم، نازک می‌نماید. در ادامه قصد داریم به بررسی علائم بیماری‌های مقاربتی بپردازیم.

علائم بیماری‌ های مقاربتی

 • خارش اطراف واژن
 • ترشحات از واژن
 • ترشحات از آلت‌تناسلی مردانه
 • درد هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن
 • درد در ناحیه لگن
 • گلودرد درصورت داشتن رابطه جنسی دهانی
 • درد در داخل یا اطراف مقعد درصورت داشتن رابطه جنسی مقعدی
 • زخم قرمز در ناحیه‌تناسلی، مقعد، زبان و گلو
 • ادرار تیره، مدفوع شل و روشن، زرد شدن چشم و پوست
 • تاول‌های کوچک در ناحیه‌تناسلی
 • تب و بدن درد، متورم شدن غدد
 • عفونت‌های غیرعادی، خستگی بی‌دلیل، تعریق و کاهش وزن
 • زگیل‌های نرم و قرمز در اطراف ناحیه‌تناسلی

بیشتر بخوانیم: چرا بهداشت جنسی آقایان مهم است؟

درمان بیماری‌ های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مثل کلامیدیا که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند را می‌توان با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان نمود. متاسفانه بیماری‌های مقاربتی ناشی از یک ویروس مثل HIV قابل درمان نیستند. درصورت ابتلا به آنها، پزشک فقط می‌تواند علائمی را که ویروس ایجاد نموده درمان کند.

درصوتی که متوجه بیماری شدید، سریعا به پزشک مراجعه کرده و به‌دقت آزمایش‌ها را انجام داده و داروها را مصرف نمایید. حتی اگر دارو قادر به درمان کامل بیماری نباشد، به شما کمک کرده تا حد زیادی آن را کنترل نمایید.

بیشتر بخوانیم: بعد از رابطه زناشویی چکار کنیم؟ بررسی بایدها و نبایدها

سایر مشکلات در سفر

علاوه بر نکاتی که درباره بهداشت جنسی در سفر ذکر کردیم، احتمال بروز برخی دیگر از معضلات وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

عفونت ادراری (UTI)

UTI معادل عفونت ادراری بوده و هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها وارد مجرای ادرار شده و دستگاه ادراری را آلوده نمایند. عفونت‌ها قادر به درگیر کردن چندین قسمت از اعضای بدن بوده و شایع‌ترین نوع آنها، عفونت مثانه (سیستیت) و عفونت کلیه (پیلونفریت) است. برخی از علائم این بیماری به شرح زیر هستند.

 • درد در پهلو، شکم و ناحیه لگن
 • فشار در قسمت تحتانی لگن
 • تکرر ادرار، نیاز فوری به ادرار کردن و بی‌اختیاری ادرار
 • ادرار دردناک و خون در ادرار
 • نیاز به ادرار در شب
 • رنگ غیرطبیعی و بدبو بودن ادرار
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • خستگی
 • تب شدید
 • استفراغ
 • سردرگمی

درصورت مشاهده هرکدام از بیماری‌ها، سریعا به دکتر مراجعه کنید.

همچنین می‌توان با مصرف زیاد آب، از بروز عفونت ادراری جلوگیری نمود.

بیشتر بخوانیم: بهداشت جنسی بانوان

عادت ماهانه (پریود)

پریود اتفاقی طبیعی و نرمال بوده اما رخ‌دادن آن در سفر، شاید ناخوشایند باشد. با رعایت نکات زیر می‌توانید علاوه بر تجربه پریودی مناسب، همچنان سفری لذت‌بخش را تجربه نمایید.

محصولات موردنیاز زنانه برای رعایت بهداشتی جنسی در سفر
 • محصولات موردنیاز پریود را در مقدار زیاد همراه خود داشته باشید.
 • کیت بهداشتی حاوی دستمال مرطوب و کیسه‌های پلاستیکی همراه خود ببرید.
 • برای پریود برنامه‌ریزی کرده تا غافلگیر نشوید.
 • درصورت تمایل به استفاده، کاپ قاعدگی را همراه با خود داشته باشید.
 • در هنگام پریود، احتمال گرفتگی عضلات وجود داشته و الزامی است که مسکن‌ها را فراموش نکرده و آنها را همراه با خود ببرید. استامینوفون و ژلوفن برای اینکار مناسب هستند.
 • قبل از پریودشدن، کمی ورزش کنید. ورزش سبک به کاهش گرفتگی و تسکین دردهای قاعدگی کمک می‌نماید. 15 دقیقه یوگا برای اینکار مناسب است.

با رعایت این نکات، می‌توانید در هنگام پریود نیز سفر خوبی را تجربه کنید. اما در نهایت بهتر است در این دوران مسافرت نرفته و در خانه بمانید.

سخن پایانی

همانطور که مطالعه کردید، احتمال بروز بیماری‌های مختلف در هنگام سفر زیاد بوده و بهتر است نهایت احتیاط را رعایت‌کرده تا سفری لذت‌بخش و دلنشین را تجربه نمایید. لطفا نظرات ارزشمند خود را با سایر کاربران  رو درباره بهداشت جنسی در مسافرت مطرح کنید.

سوالات پرتکرار

بهداشت جنسی سفر شامل چه مواردی می‌شود؟

برای رعایت بهداشت جنسی در سفر، می‌توان از محصولاتی مثل کاندوم مردانه و زنانه استفاده نمود.

برای حفظ سلامت جنسی در طول مسافرت باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای رعایت بهداشت جنسی در مسافرت، بهتر است قبل از سفر واکسن‌های لازم را زده و از کاندوم استفاده نمود.

مهم‌ترین موارد برای رابطه‌ی جنسی در هنگام مسافرت چیست؟

مهم‌ترین موارد برای رعایت رابطه جنسی در هنگام مسافرت، استفاده از کاندوم و قرص ضدبارداری است. همچنین بهتر است نسبت به مصرف الکل و موادمخدر در سفر توجه داشته باشید چرا که حین مصرف این دو مورد، هوشیاری کاهش می‌یابد. با کاهش هوشیاری، احتمال داشتن سکس پرخطر افزایش می‌یابد.

برای جلوگیری از عفونت‌های مهبلی در سفر چه باید کرد؟

برای جلوگیری از عفونت‌های مهبلی می‌توان از کاندوم‌های زنانه و مردانه استفاده نمود. همچنین بهتر است قبل از شروع رابطه، از پارتنر خود راجع به سلامت جنسی وی سوال کنید

نازنین خدایاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.